• Hakkında.
 • Black Site: Area 51 oyunu hakkında bilgi


  blacksite oyunu hakkında bilgi

  blacksite-oyunu-hakkinda-bilgi

  Ricco nun Crysis oynamasını fırsat bilerek bu oyun hakkındaki incelemeyi ben yazdım. (Gerçi Ricco Crysis oynamasa bile UT3 ün Türkiye piyasasına girişini takip ettiğinden ne bu oyuna ne de inceleme yazmaya vakit ayıracağını zannetmiyorum ).
  Konuyu fazla dağıtmadan incelememize geçelim.

  Hikaye:

  Black Site: Area 51 adının andırdığı biçimde dünya dışı varlıklar üzerine kurulu bir oyun olmaktan ziyade, bu dünya dışı varlıklardan elde ettikleri bilgileri güç ihtirasları doğrultusunda kullanan insanoğlunun sebebiyet vereceği istenmeyen olaylar ve bunların mutlak sonuçları üzerine kurulumuş bir first person shooter. Fakat oyun, konusunu, benim size aktardığım derinlikte sunmaktan/anlatmaktan ne yazıkki çok uzak. İşin biraz memleket meselesinden çok birysel bazda ele alınmasından kaynaklanıyor olsa gerek.


  Kontroller ve oyun tarzı:

  Oyun da Pierce adındaki baş karakteri ve gittiği heryerde yanında olan takım arkadaşlarını kontrol ediyoruz. Takım arkadaşlarını kontrol ediyoruz dediğime bakmayın taktiksel anlamda çok sığ düzeyde kalmış bu kontrol tarzı GRAW takım yönetiminin M.Ö 5 yy deki versiyonundan başka birşey değil yani bir nevi üzerlerinde çok az bir işlem hakkına sahipsiniz. Bu kontrol edememeye ek olarak birde takım morali isminde bir faktör söz konusu. Bu faktör takım arkadaşlarınızın mücadele esnasında düşmana karşı ne kadar efektif tavır takıncaklarını belirlemelerinde kullanılıyor. Yüksek takım morali badilerinizin daha agresif mücadele etmelerini sağlarken, düşük takım morali çatışmalar esnasından çok çabuk düşmelerine sebebiyet veriyor. Yüksek/düşük takım morali ise sizin çatışmalar esnasından göstermiş olduğunuz başarıya dayanıyor. Örneğin head shot attığınızda takim morali yükselirken, saklandığınızda yada kaçtığınızda tam tersi oluyor. Oyunda kontrol için wasd +qe ve mouse tuş kombinasyonu kullanılıyor, yapılan işlemlerin karışık olmadığı ortada sanırım. Ayrıca oyunda check point save sistemi kullanılıyor.


  İçerik:

  Oyunda, Amerikan ordusunun elinde sanırım bundan başka silah kalmamış şeklinde düşüncelere kapılmanıza sebebiyet verecek şekilde bir silah çeşidi kıtlığının var. Öyleki baştan sona M16 bazı bölümlerde roket atar, çok ağır kalan bir pompalı ve son teknoloji süper hızlı bir enerji silahı birde Atmaca53 yeralmakta. Silah kullanımı ise Call of Duty serilerine benziyor tabi ekstra Eye Adaptation efekti ile birlikte. Oyun genellikle çöl ve orta/küçük yerleşim birimlerinde geçiyor. Bazı bölümlerin tasarımları ve yarattıkları atmosfer her ne kadar etkileyici olsada, bunlar oyunun çok küçük bir bölümünü teşkil ediyorlar. Bahsedilenin dışından kalan bölümler ne yazıkki bayağılıktan kurtulamıyor. Oyun içinde bir kaç sahne dışında vay ******* diyeceğiniz herhangi bir olay neredeyse yok gibi. Zaten onlarıda burada belirtmeye gerek yok görünce anlayacaksınız. (gece yağmurlu bölümlerin tasarımları cidden harika). Black Site, silah çeşitliliğinde olduğu gibi düşman çeşitliliğinde sınıfta kalan bir oyun tamam fear da da çok fazla düşman çeşidi yoktu ama konusu sürükeyiciydi en azından-. Mutant askerler, patlayan uzaylı yaratıklar ve dinazor benzeri başka bir yaratık, dev solucan varyasyonları vs. oyunda görebileceğiniz başlıca düşman tiplerinden ayrıca düşman yapay zekasınında taktiksel açıdan süper olduğu söylenemez. Aynı şey takım arkadaşlarınız içinde geçerli kimi zaman yaptıklarına anlam vermek imkansız oluyor. Yani, bazen yapay zeka, yapay gerizeka şekilde işleyebiliyor. Tüm bunlara ek olarak oyunda kullanabileceğiniz hummer lar ve makinalı tüfeğine geçeceğiniz helikoterler var. Bu araçlardan sürebildiğiniz hummer ın kontrolü için şu tanımı kullanmak sanırım yeterli olacaktır Halo Vakası .


  Performans:
  Oyun perfromans ayarları konusunda size pek esnek davranmıyor. Örneğin video altında gelişmiş ayarlara destek sunmuyor. Bunun nedenini oyunun aslında bir konsol oyunu olarak tasarlanmasından kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Ama benim low-end bilgisayarımda video altında USE BEST SETTINGS ile- AMD 3500+, 1 Gb Corsair, Sapphire x1950pro 256Mb, Vista Ultimate da akıcı olarak çalıştığını söyleyebilirim.

  Son Sözler:
  51.bölgeye sanalda olsa bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyor , bu sırada atış talimi yapıp eğlenmek istiyorsanız ve hikayeye fazla kafa yormadan bir fps oynamak istiyorsanız BS:A51’i kaçırmayın. Aksi takdirde şu an piyasada olan daha ciddi yapımlara yönelmenizi öneririm.