• Hakkında.
 • Ebru çeşitleri – BATTAL EBRUSU


  * öncelikle ebruda kullanmak için bir yazıya karar verirsin.mesela lafzatullah.hem bulması kolay olur senin için hem de kesmesi kolay olur.

  * Allah lafzını maket bıçağı yardımı ile düzgünce kesersin.hareke vs. ufak kağıt parçalarını kaybetmemeye özen göster.kesip çıkardığın kısım (sanırım) erkek, kalan kısım ise dişi olarak adlandırılıyor.onun için kalan kısmı atma onunla da akkase yapabilirsin.

  * bu iki parçadan birini mesela erkek olanı alırsın,herbir parçasını ters çevirip üzerlerine yapıştırıcı spray sıkarsın.3M Mount Spray Mavi renkli olan sprayi kullanıyorum ben.yaklaşık 25-30 ytl gibi bir fiyatı var.sprayi çok yakından sıkmamaya ve çok fazla sıkmamaya özen göster.çıkması zor olur sonra.
  * kestiklerini sprayledikten sonra ebruyu yapmak istediğin kağıda düzgün bir şekilde yapıştırmalısın.kestiğin diğer kısmı yani dişi dediğimiz kısmı ebru olacak kağıdın üzerine koyar ordan örnek olarak spraylı kısmı yapıştırırsan daha düzgün olur. özellikle hatlarda bu şart yoksa hizalamada hata yapabilirsin.

  * yapıştırdıktan sonra teknene kağıdı yatır.çıkardıktan sonra mutfakta kullanılan sarı kurulama bezini ebrulu kağıt üzerindeki fazla suları almak için kağıdın üzerine dokundur.ondan sonra yapıştırdığın kısmı elinle çıkar.sarı bezle suyu almanın faydası, çıkarırken kalan kısma renkli boyanın bulaşmaması.ebrunu teknenin kenarına iyice sıyırırsan gerekli olmayabilir ama ben çoğu zaman yapıyorum ve akkaselerim böylece çok temiz çıkıyor..bu arada bahsettiğim sarı bez yerine kağıt peçete kullanırsan kağıttaki ebruyu da alır,bu bez sadece suyu emiyor.

  * kağıdın kuruduktan sonra renklerine uygun bir tekne daha hazırlayıp lafzatullahın kendisini de ebrulayabilirsin.

  bu arada şu başlık altında yazılanları da okursan faydalı olur :

  http://www.ebruforum.com/index.php/topic,106.0.html

  görmek gibi olmaz muhakkak ama izleme imkanın yoksa yardımcı olur yine de.

  işine yarar inşallah,kolay gelsin

  Battal Ebru Ebrunun bilinen en eski tarzıdır. Diğer bütün desenler, battal deseninden çıkar. Bu desene kısaca ebrunun anası ya da atası diyebiliriz. Yapımı, öd sıralarına göre, yani ödü az olan boyaları önce, çok olan boyaları sonra atma suretiyle yapılır. Tek veya çok renkli olabilir. Boyalar teknenin yüzeyine serpilir ve daha sonra kâğıda aktarılır.

  • Tarz-ı Kadîm
  Merhum Mustafa Düzgünman’ın geliştirdiği bir ebru tarzıdır. Önce battal döşenmiş bir desen üzerine, mümkün olduğunca açık bir renkten iri damlalar halinde bir renk atılır. Daha sonra, bunun üzerine, yine uygun bir renkte çok küçük, 2-3 mm hatta bazen 1 mm çapında serpme ebru yapılır.

  • Zemin Battal
  Az veya tek renk ile yapılır. Bir rengin değişik tonlarının da kullanıldığı görülmüştür. Ancak renkleri açıklı koyulu kullanma geleneksel olarak pek fazla görülmemektedir. Bu desen Necmeddin Okyay ve Mustafa Düzgünman tarafından zemin olarak sıkça kullanılmıştır.

  • Mustafa Düzgünman Battalı
  Bu tarz, M. Düzgünman’ın geliştirdiği ve Nusret Hepgül’ün “Mustafa Düzgünman Battalı” adını verdiği bir tarzdır. Bu tarzda, zeminde iki küçük renk kullanılmış, gel-git üzerine çok iri damlalar halinde bir desen, onun üzerine de çok ince bir desen serpme yapılmıştır.

  • Ethem Efendi Battalı
  Sarı gülbahar boyalar üzerine sarı-lacivert lahor kullanılarak yapılan bir tarzdır. Lahor (indigo) bitkisel esaslı bir boyarmaddedir. Son kat olarak atılan boyanın içine biraz fazla öd ve neft katılarak yapılır.

  • Neftli Battal
  Battal döşenmiş bir zemin üzerine içine birkaç damla neft (tercihen çam terebenti) katılmış boya serpilerek elde edilir. Hareli görünüm verir.

  • Somaki Battal
  Genellikle iki renk yapılır. İkinci renge fazla miktar öd katılarak birinci rengin iyice sıkıştırılıp, damarlar haline gelmesi sağlanır. Böylece somaki mermer görünümü elde edilir.

  • Serpmeli Battal
  Bilinen herhangi bir battal ebrusu yapıldıktan sonra zemine zıt bir renk ile genellikle açık renkte çok küçük damlacıklı son kat boya atılır.