• Hakkında.
 • Gitar hakkında bilgi


  Arkadaşlar Gitar Çalmak Emek İster Doğru Düzgün Çalışmazsanız Çalamazsınız.
  Klasik Gitarı Kendiniz evde İnternetten ve Başka Kaynaklardan Çalışarak
  Öğrenebilirsiniz Ama Elektro Gitarı Hayır…
  Klasik Gitarı Öğrenmeden Elektro Çalınmaz Diye Birşey Yoktur!
  Tarihçe

  Gitarın ilk atası Orta Asya’da yapılmış olan uddur. İlk başlarda ud gibi olurken Orta Asya’dan göç edip Avrupa’ya giden Orta Doğu Türkleri udu değiştirip başka bir hal almasına neden olmuştur.[kaynak belirtilmeli] Gitarın ilk örnekleri İspanya’da ve parmakla çalınırdı.Daha sonra gitara 5 tel takıldı, daha önce sayısı az olan perdeler 10’a çıkarıldı. Teller pesten tize doru “la-re-sol-si-mi” olarak akortlanmaya] başlandı. 18.yy’ın sonlarına doğru pes tarafa kalın bir “mi teli” daha eklenerek tel sayısı 6 ya çıkarıldı.

  Daha sonra 19. yy. ortalarında Antonio de Torres enstrümana yeni bir biçim verdi. Enstrümanı daha belirgin bir hale getirdi (büyüttü ). Vidalı burgular takıldı; saptaki perde sayısı (fret arttı; sesi güçlendi, göğüs içindeki balkonlar tek bir merkezden çıkan seslere daha net yön verir oldu.

  Daha sonra da gitar şekil olarak değişimlere uğradı. Folk ve caz müziğinde kullanılan gitarlara çelik teller takıldı. 1920 yılında elektro gitar doğdu. Elektro gitar sayesinde gövde rezonans kutusu olmaktan çıkmış enstrümanla dinleyici arasına, amplifikatör denen elektronik bir yükseltici girmiştir. Elektronik gitar doğduktan sonrada Gitarın çeşitleri artmaya başlamıştır.Kendi üzerinde Amplifikatör bulunduran gitarlar,12 telli gitarlar, çiftli gitarlar(üstte 12 telli altta 6-7 telli), 7 telli gitarlar, perdesiz gitarlar, Headless(kafasız) gitarlar çıkmıştır.

  Gitarın Türleri

  Akustik Gitar

  Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasının nedenidir. Bundan dolayı akustik gitar biraz daha sağlam kasaya sahiptir klasik gitardan ağırdır ve tuşe yapısı daha farklıdır.

  Elektro Gitar

  Katı ve oyulmamış gövdeye sahip olan elektro gitarda tellerden gelen ses manyetikler tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülüp yükselticiye yollanır. Genellikle pena ile çalınır. Manyetiklerin titreşimi algılayabilmesi için çelik tel kullanılır.

  Elektrogitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektriğe çeviren ve böylece amfiye bağlandığında yüksek miktarda ses alınabilen gitardır. Diğer gitarlar gibi elektrogitarlar da sap, gövde ve bas olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Bu arada bazı elektrogitarlarda bas bulunmayabilmektedir. Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonu ve seviyesini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür. Teller, köprü ad verilen ****l bir donanm üstünden geçenek ya gövdeye doğrudan ya da köprünün kendisine bağlanmaktadır. Tellerin hemen altında, köprüyle sap arasında yer alan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik ses-ton kontrol devresine bağlıdır. Bu devre, manyetiklerden gelen sinyalin, amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses seviyesinde değişiklik yapmak için kullanılır. Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, sesin rengini deştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar. Gövdenin sapla birleştiği yerin alt taraf, sapın gövde içindeki perdelerine kolay ulaşılması için, içeri doğru oyuk olarak yapılabilir (Single Cutaway). Bazı gitarlarda bu oyuk hem altta hem de üstte olabilmektedir (Double cutaway). Gövdenin sekli, gitar oturarak veya ayakta çalınırken en iyi dengeyi sağlayacak şekilde tasarlanır. Daha çok rock müzikte kullanılır, çoğu rockçı elektro gitar kullanır.

  Bas Gitar

  Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

  Arkadaşlar Sizin Hangi Gitarı Çalcağınız Yapcağınız Müziğe Bağlı Klasikle Birçok şey Çalarsınız ama Pop falan rock falan az çalarsınız elektroyla rock ****l falan çalarsınız ama markasına manyetiklerine bağlı şimdi onlarıda açıklıyacağım..

  Piyasaya Hakim olan 4 gitar markası vardır.

  Bunlar

  Fender
  Gibson
  İbanez
  Washburn’dur.

  Fenderin Gitarlarıyla ****l yapamazsınız.Ama Çok güzel rock yaparsınız.Duman, Mor ve Ötesi, Badem gibi gruplar bu markayı kullanır.
  Amerikan Malıdır.Ve Fiyatları Amerikaya Göre Pahalıdır. Ama Fenderin Squier Modelleri Daha ucuzdur ama fenderi aratmaz .

  Gibsonın gitarlarıyla hertür müziği yapabilirsiniz.Les Paul modeli En ünlü modelidir ve fiyatları pahalıdır.Amerikan malıdır.

  İbanezin gitarları hard rock ve ****l için idealdir.Steve Vai gibi ünlü isimler bu markayı kullanır.Japon malıdır.(ben kursa gidiyorum elektro gitar benim hocamda ibanez steve vaini gitarından var çok güzel bi gitar)

  Washburnün gitarları dierleri gibi çok satılmaz ama çok iyi gitarlar üretir amerikan malıdır vede dier markalara göre bazı gitarları ucuzdur.

  Gelelim Gitarın Manyetiklerine

  Temelde 2 manyetik türü vardır.Biri Single Diğeri İse Humbucker.
  Humbeckerle daha çok ritim yapılır ve ****l hard rock yapılır.
  Single manyetikle solo atılır ve daha çok normal rock falan yapılır (duman grubu,badem, yüksek sadakat falan kullanıyor)İbanezlerin çoğunda humbucker vardır ama fenderlerde single vardır.