• Hakkında.
 • hadise kaçıncı oldu


  hadise kaçıncı oldu

  2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda birincilik Norveç, ikincilik İzlanda’ya gitti. Kardeş ülkeler Azerbaycan üçüncü, Türkiye ise dördüncü oldu

  Moskova’da dün gece yapılan 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Hadise yarışmayı 4’üncü sırada göğüsledi. Norveç 387 oy alarak büyük farkla birinci olurken, iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye ilk dört içinde yer alarak büyük bir başarıya imza attı. 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nın finali dün akşam Rusya’nın başkenti Moskova’da yapıldı. 25 ülkenin katıldığı yarışmada birincilik 387 puanla Norveç’e gitti. Hadise’nin en büyük rakibi kabul edilen Alexander Rybak ‘Fairtytale’ adlı şarkıyla Moskova’dan ilk sırada ayrıldı. Türkiye’yi “Düm Tek Tek” adlı parçasıyla temsil eden Hadise 177 puanla dördüncü oldu. İkinciliği ise “Is it True” adlı parçayı seslendiren Yohanna’nın temsil ettiği İzlanda aldı. İzlanda’ya 218 oy çıktı. Bu yılın sürprizi Azerbaycan oldu. Azerbaycan için yarışan Aysel ve Arash, “Alwals” adlı şarkılarıyla 207 puan toplayıp yarışı Türkiye’nin önünde üçüncü sırada tamamladı. Uzun bir hazırlık maratonundan sonra Hadise dün akşam 18. sırada sahne aldı. Hadise’yi Olimpinski Spor Salonu’nda bulunan 22 bin seyirci büyük alkışla karşıladı. Salonda Türk bayraklarının yanı sıra diğer ülke bayraklarının da dalgalanması renkli bir görüntü oluşturdu. Hadise, stilist Mahmut Karadağ tarafından “Gizia” firmasına yaptırılan ve Türk Bayrağı’nı simgeleyen kırmızı renk kostümü ile sahne aldı. İtalya’nın Milano kentinden getirilen özel kumaşla yapılan ve iki parçadan oluşan elbisenin kenarları altın ve Swarovski taşlarla işlenmişti. Hadise’ye, Rus dansçı kızlar Olga ve Svetlana eşlik ederken, dansçı Uğur Yıldırım’ın akrobatik hareketleri de koreografiyi canlandırdı.

  6 ÜLKEDEN 12 PUAN
  Yarışmada 177 puan alan Türkiye’ye Belçida, Fransa, İsviçre,İngiltere, Makedonya ve Azerbaycan 12 puan, Bulgaristan, Almanya ve Arnavutluk 10 verdi. Türkiye’ye Yunanistan ve İsrail 3’er, Ermenistan 4 puan verirken, Kıbrıs Rum kesiminden puan çıkmadı. Türkiye ise en yüksek oyu, 12 puan aldığı Azerbaycan’a verdi. Bu yılki yarışmanın 5’incisi de İngiltere oldu. İlk 5’e giren Türkiye önümüzdeki yarışmada doğrudan finallere katılacak.

  FAVORİYDİ AÇIK ARA KAZANDI
  Yarışma öncesi yapılan anketlerde ilk üç sırada yer alan Norveç’in genç sanatçısı Alexander Rybak, yoklamaları yanıltmadı. Oylamanın başından itibaren yarışmayı önde götüren Rybak, 387 oyla en yakın rakibi İzlanda’ya 169 oy fark attı. Türkiye Norveç’e 3 puan verirken, Norveç’ten Türkiye’ye 7 puan geldi. Alexander Rybak, 5 yaşından beri keman ve piyano çalıyor ve yine aynı şekilde kendi müziğini besteliyor.