• Hakkında.
 • kral tv müzik ödülleri 2009


  kral tv müzik ödülleri 2009

  Bu yıl Türkiye’nin en büyük müzik yayıncısı ile meslek örgütü, güçlerini birleştirerek 15. KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİ ve MÜ-YAP TÜRKİYE MÜZİK ENDÜSTRİSİ ÖDÜLLERİ’ni 5 Mayıs 2009 Salı günü ortak bir törenle sahiplerine sundu.

  YILIN KLİBİ

  Feridun Düzağaç / Şarkı: Beni Bırakma/Yön: Geoffroy Barbet Massin

  YILIN FANTEZİ ARABESK SANATÇISI

  İsmail YK / Albüm: Bas Gaza

  YILIN HALK MÜZİĞİ SANATÇISI

  Şevval Sam / Şarkı: Karadeniz

  YILIN GRUBU

  Mor ve Ötesi / Albüm: Deli

  YILIN YENİ YETENEĞİ

  Murat Dalkılıç / Şarkı: Kasaba

  YILIN DİZİ FİLM MÜZİĞİ

  Pinhani / Şarkı: Kavak Yelleri

  KRAL FM ÖDÜLÜ

  Ayla Dikmen / Şarkı: Anlamazdın

  YILIN POP SANATÇISI

  Serdar Ortaç / Albüm: Şeytan

  YILIN ŞARKISI

  Rafet El Roman /Şarkı: Aşkı Virane / Söz ve Müzik: Yusuf Güney

  KRAL ONUR ÖDÜLÜ

  Orhan Gencebay

  KRAL ÖDÜLLERİ CANLI YAYINDA BELLİ OLDU
  15. Kral Müzik Ödülleri’nin sahiplerini; gazetecilerden köşe yazarlarına, söz yazarlarından yönetmenlere, meslek birliği temsilcilerinden DJ’lere, kulüp işletmecilerinden magazin gazetecilerine alanlarında seçkin 50 isim elektronik sistemle kullandıkları oylar ve müzikseverlerin SMS’leri ile belirlendi. Jürinin verdiği oy anında ekrana yansıdı ve SMS’ler ile birleşerek kazananan sanatçılar açıklandı. Bu oylamanın sonucu salonda büyük heyecanı da beraberinde getirdi.

  JÜRİ OYLARI KAZANANLARI BELİRLEDİ
  Ödülleri canlı yayında anında oylarak belirleyen jüri yaklaşık 50 kişiden oluştu. Büyük jüride yer alan isimler: Ahmet San, Güneri Civaoğlu, Mehmet Barlas, Ahmet Selçuk İlhan, Fehmi Koru, Ahmet Hakan, Ali Eyüboğlu, Ali İşitmez, Ali Kocatepe, Ali Rıza Binboğa, Ali Tekintüre, Aşkın Tuna, Atilla Özdemiroğlu, Ayhan Güngör, Ayşe Ersayın, Bedirhan Gökçe, Burak Yeter, Cem Ceminay, Cengiz Semercioğlu, Deniz Akel, Ebru Köktürk, Ömer Faruk Sorak, Selim Çaldıran, Suat Ateşdağlı, Suat Aydoğan, Gönül Şen , Taşkın Sabah, Görgün Taner, Hüseyin Karadayı, Garo Mafyan, Füsun Alkan, Feyyaz Kuruş, Mehmet Teoman, Koray Kasap, Mesut Yar, Michael Kuyumcu, Murat Meriç, Nihat Odabaşı, Zeynep Talu, Yüksel Aytuğ, İzzet Çapa, Lütfü Bayülgen, Umur Turagay, İskender Paydaş, Tolga Akyıldız, Orhan Kahyaoğlu, Nihat Sırdar, Naim Dilmener, Mustafa Oğuz…

  Kral TV Onur Ödülü Orhan Gencebay’a
  Kral TV Onur Ödülü alan Orhan Gencebay, camianın Orhan Babası olarak duyduğu gururu ifade etti ve “Heyecanımı hiç yitirmedim.” dedi.

  GECENİN YILDIZI MÜSLÜM GÜRSES
  Kral Müzik Ödülleri gecesinin yıldızı Müslüm Gürses’ti. Sanatçı gecede Müslüm Gürses, “Tanrı İstemezse” ile Teoman’dan “Paramparça” adlı şarkılarının da yer aldığı sevilen parçalarını seslendirdi.

  KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİNİ KAZANLAR

  Davetlilerin hınca hınç doldurduğu Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki törende sanatçılar mesajlarını Kral TV izleyicileri ile paylaştı.

  Kral Müzik Ödülleri gecesinde ilk ödülü “Yılın Klibi” dalında yönetmenliğini Geoffroy Barbet Massin’in yaptığı Feridun Düzağaç’ın “Beni Bırakma” şarkısının klibine verildi. Feridun Düzağaç ödülünü aldıktan sonra hayata yeniden çocukça bakmasını sağlayan kızına teşekkür etti..

  “Fantazi Arabesk Sanatçısı” dalında ise İsmail YK, ödülün sahibi oldu.

  “Yılın Halk Müziği Sanatçısı” ödülüne ise Şevval Sam değer bulundu. Sanatçı konserde olduğu için törene katılamadı.

  “Hayat ölümden daha değerli bir şeydir.”

  Mor ve Ötesi ise “Yılın Grubu” dalında büyük ödülün sahibi oldu. Mor ve Ötesi grubu üyeleri “Dört vaka” ile uğraşan menajerlerine teşekkür etti. 4 sene önce aldıkları ödülü hatırlatan grup üyeleri, dört yıl boyunca hep büyümeye çalıştıklarını söylediler. Harun Tekin, “Hayat ölümden daha değerli bir şeydir. Keşke bunda anlaşabilsek.” Dedi…

  Genç şarkıcı Murat Dalkılıç ise “Yılın Yeni Yeteneği” ödülünü aldı. Dalkılıç, ilk göz ağrısını ödüllendirenlere teşekkür etti. Sahneden indikten sonra ilk olarak Serdar Ortaç’la sevincini paylaştı.

  “Yılın Dizi-Film Müziği” kategorisinde kıyasıya bir mücadele yaşandı ve yüzde 38 oyla “Kavak Yelleri” dizisinin müziğini yapan Pinhani ödülün sahibi oldu. Pinhani, ekip olarak ödülü aldı ve elim bir kazada hayatını kaybeden grup üyeleri Tanju Duru’ya ödülü ithaf ettiler.

  “Kral FM” ödülünü ise yıllar önce kaybettiğimiz sanatçı Ayla Dikmen “Anlamazdın” adlı şarkısıyla aldı. Ödülü Seyhan Müzik adına Bülent Seyhan aldı. Seyhan, ödülü Ayla Dikmen’in yeğeni Meltem Çelebioğlu adına aldığını söyledi.

  Yılın Pop Sanatçısı Serdar Ortaç
  Gecenin en çekişmeli kategorisi kuşkusuz adaylarının hepsinin yıla damgasını vurduğu “Yılın Pop Sanatçısı” kategorisi oldu. Ödüle yüzde 32 oyla Serdar Ortaç layık görüldü. Ortaç ödülü aldıktan sonra sahnede “Şeytan” adlı parçasını seslendirdi.

  Yılın Şarkısı : Aşk-ı Virane
  Yılın Şarkısı ise Rafet El Roman’dan “Aşk-ı Virane” oldu. Rafet El Roman, sahneye şarkının söz ve müziğini yapan Yusuf Güney’le birlikte çıktı. Güney mutluluğunu ve heyecanını: “İşte sözün bittiği yer” diyerek izleyicilerle paylaştı. Rafet’i sahneden indikten sonra ilk olarak Serdar Ortaç tebrik etti.
  MÜYAP ÖDÜLLERİ ALAN SANATÇILAR
  Uluslararası kriterler dikkate alınarak oluşturulan ve ülkemizde albümlerin baskı rakamları esas alınarak yapılan ilk ve tek ÖDÜL SİSTEMİ ile dağıtılan “Mü-YAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri’ni alan sanatçılar her yıl olduğu gibi bu yıl da albümlerin yorumcuları ve yapımcıları birlikte ödüllendirildi. Dört kategoride verilen ödülleri alan sanatçılar satış rakamlarına göre şu isimlerden oluştu:

  DIAMOND ÖDÜL: Tarkan, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç.
  PLATİN ÖDÜLLER: İbrahim Tatlıses, İsmail YK, Ebru Gündeş.
  ALTIN ÖDÜLLER: Sezen Aksu, Demet Akalın, Kazım Koyuncu, Rafet El Roman, Behzat Gerçeker, Gülben Ergen, Alişan.
  DIGITAL ÖDÜLLER: Aslı Güngör, İsmail YK, Mustafa Ceceli, Serdar Ortaç, Ferhat Göçer, Rafet El Roman, Gülben Ergen.
  Yaşar Kekeva Onur Ödülü: Aydın Doğan

  kaynak