• Hakkında.
 • Filmekimi 2009


  Filmekimi 2009 tarihi ne zaman

  [Haftanın Filmi] Filmekimi 10 güne çıktı
  Her ekim ayında İstanbullulara, nisandaki büyük festivalin provasını yaptıran Filmekimi, bir haftalık süresini on güne çıkardı. 16-25 Ekim tarihleri arasında 8.si düzenlenecek olan Filmekimi, geçtiğimiz yıllardaki yüzde 99’luk doluluk oranı göz önüne alınarak iki hafta sonuna yayıldı.

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen etkinlikte geçtiğimiz yıl 33 bin 500 kişilik bir seyirci sayısına ulaşılmıştı.

  Cannes, Berlin, Venedik ve Toronto gibi festivallerin hasadı niteliğindeki Filmekimi’nde bu yıl da sezonun merakla beklenen filmleri seyirciyle buluşacak. 30’a yakın filmin gösterilmesi planlanan Filmekimi’nde program tam netleşmese de, dünya festivallerinin gözdesi olan bazı filmler programdaki yerini aldı. Amerikalı usta yönetmen Woody Allen’ın son filmi Whatever Works, bunların başında geliyor. Dört filmlik Avrupa turundan sonra New York sokaklarına geri dönen Allen, Larry David ve Evan Rachel Wood’un oynadığı filmde seyirciyi Allen tarzı bir komedi bekliyor. Steven Soderbergh’in Benicio Del Toro’lu ‘Che’ filmi de bir diğer dikkat çekici yapım. Amerika’nın aykırı çocukları Coen Biraderler’in yeni filmi ‘A Serious Man’ de Filmekimi’nde galası yapılacak filmlerden. Yarın Toronto Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılacak olan filmde, Coen Kardeşler, yine kara komedi yeteneklerini konuşturacak. Cannes’ın Altın Palmiyeli filmi ‘The White Ribbon’ (Beyaz Kurdele), şüphesiz sinemaseverlerin en çok görmeyi istedikleri filmlerden biri. Michael Haneke’ye ilk Altın Palmiye’sini kazandıran siyah-beyaz film, 1913’lerde bir Alman kasabasında geçiyor. Son İstanbul Film Festivali’nde programdan çıkarılan Angelopoulos’un filmi ‘Dust of Time’ (Zamanın Külleri) da -yine- bir aksilik olmazsa bu kez İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak. Ağlayan Çayır’la başlayan üçlemenin ikincisi olan filmde, usta yönetmen izleyenleri yine epik bir yolculuğa çıkaracak. Jane Campion’un Cannes’da yarışan ‘Bright Star’ ve Stephen Frears’ın yönettiği Michelle Pfeiffer’lı ‘Chéri’ de Filmekimi’nin programında yer alan yapımlardan.

  Filmekimi’nin mekânı her zaman olduğu gibi yine Beyoğlu Emek Sineması olacak. 3 Ekim’de satışa çıkacak olan biletlere Emek Sineması’ndan ve gişelerden ulaşılabilecek. Hafta içi gündüz seanslarındaki 3,50 TL’lik fiyatın devam etmesi beklenen etkinlikte akşam 21.30 seansındaki galalar da olacak. ZAMAN

  haber:www.zaman.com.tr