• Hakkında.
 • kırkpınar yağlı güreşleri 2009


  http://www.hurriyet.com.tr/_np/4381/8344381.jpg

  2009 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Kim Oldu

  648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, final güreşinde rakibi Recep Kara’yı yenen Mehmet Yeşilyeşil (23), 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve 2009 yılı Türkiye Başpehlivanı oldu.

  Yeşilyeşil, 30 dakika süren normal sürede güreşe atak başladı. Yeşilyeşil, güreşin 15. dakikasında Kara’yı bastırıp yere indirdi. Dış kazık oyunu ile Kara’yı açık düşürmek için uğraşan Yeşilyeşil, bir ara Kara’yı açık düşürüp, yenmeye çok yaklaştı ancak Kara, bu pozisyondan tecrübesinin de yardımı ile kurtuldu.

  Güreşçiler daha sonra yerde karşı karşılıklı atak ve oyun denemelerini sürdürdü. Güreş müsabakası önceki yıllardaki final güreşlerinin aksine daha hareketli ve oyun deneme çabalarıyla ilgi ve heyecanla izlendi.

  Normal sürede yenişemeyen güreşçiler daha sonra 15 dakika sürecek ve 2 puanlık farkı yakalayan güreşçinin şampiyonluğu elde edeceği puanlama güreşine başladı.

  İki güreşçininde aynı zamanda minder güreşi de yapması dolayısıyla puanlama bir birlerini kontrol etme ve taktik anlayışı ile durgun başladı. Güreşte hiç oyun girişimi olmayınca 8. dakikada iki güreşçiye de karşılıklı birer ihtar verildi. 15 dakikalık uzatmada güreşçiler puan alamadı.

  Bu sürenin sonunda zaman sınırlaması olmayan ve puan alacak ilk güreşçinin galip geleceği bölüme geçildi. Bu bölümün hemen başında kule hakemlerince iki güreşçiye pasif güreştikleri gerekçesiyle 2. ihtarları verildi.

  Son uzatmanın 11. dakikasında Kara’nın arkasına dolanıp, bastıran Yeşilyeşil, başpehlivanlığı kazandı.

  Kara ise üst üste üçüncü defa başpehlivanlığı kazanıp, altın kemerin daimi sahibi olma hedefine böylece ulaşamadı.

  KEMERİ CUMHURBAŞKANI GÜL TAKTI

  648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kategorilerinde birinci olan pehlivanlar belli oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başpehlivan olan Mehmet Yeşilyeşil’in altın kemerini taktı.

  Sarayiçi Er Meydanı’nda 13 kategoride yapılan güreşlerde kategorilerinde birinci olan ve en centilmen ile teknik güreşçi seçilenler şöyle:

  Başpehlivan: Mehmet Yeşilyeşil
  Başaltı: Ali Gürgör Ekin
  Büyük Orta: Ahmet Selbest
  Küçük orta büyük boy: İsmail Balaban
  Küçük orta küçük boy: Rıfat Poyraz
  Deste büyük boy: İbrahim Gökhan Gökalp
  Deste orta boy: Ali Topal
  Deste küçük boy: Hasan Borucu
  Tozkoparan: Mustafa Batu
  Teşvik: Yılmaz Borucu
  Minik-1: Tufan Güzel
  Minik-2: Ufuk Yanık
  Minik-3: Osman Günbaşar
  En centilmen: Gökhan Vurcanlı
  En teknik: Sedat Çelik

  Güreşçilerin ödül ve madalyalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi verdi.

  haber hurriyet.com.tr