• Hakkında.
 • spor ile ilgili özlü sözler  atatürk
  – Bizim SPOR’dan maksadımız ŞAMPİYONLAR yetiştirmek değil; SPORTMEN ve SAĞLIKLI bir MİLLET yetiştirmektir!… (2)
  – Cihanda SPOR hayatı, spor alemi çok mühimdir!… Çünkü IRK meselesidir… Irkın ISLAH ve küşayişi meselesidir!..(30.9.26) (3)
  – Ben SPORCU’nun AHLAKLISI’nı severim!..

  ……………

  Yunan düşünürü ARİSTO şöyle diyor:
  “Cimnastik, hangi hareketlerin vücuda yararlı olduğunu, tabiatın insan vücuduna ölçülü olarak bağışladığı niteliklere göre bunların hangilerinin en iyi ve en uygun düşeceğini araştırma bilimidir.”
  PLATON İSE ;
  ” Her canlı varlık iç güdüsü ile daima sıçrama ve zıplamak ister. Bunun kendisine özgü ritmi vardır. Bundan da dans ve müzik doğar. İnsanlar ritm denilen ve seste olduğu gibi alçak ve yüksek perdelerin uyuşumu ile ahengi sağlayan bir düzen duygusuna sahiptirler.” ” Vücudun hareketi çoğu zaman düşüncenin uyanıklığı ile bağıntılıdır. Yüksek fikir de çalışan ve ödevleri yerine getirmek durumunda olanlar, cimnatik yapmalıdırlar. Yani ruh vücutsuz, vücut ruhsuz çalıştırılmamalıdır.”

  Filozof SOLON şöyle diyor: “Beden alıştırmalarını gençliğe yalnız yarışmaların hatırı için tavsiye etmiyoruz. Onları sadece yarışmalara katılsınlar diye zorlamıyoruz.Gençler bu çalışmaların sonucunda kendileri ve vatanları için büyük değer taşıyan erdemler kazanıyorlar. Yaptıkları, iş bütün vatandaşların uğrunda uğraştıkları bir ortak dava ile ilgilidir. Gençler görünüşte çamda, meşeden, zeytin veya defne dalından yapılan fakat anlamında insanların bütün mutluluğunu taşıyan çelenkler uğruna yarışıyorlar. Ben bu mutlulukla ferdin ve toplumun ortak özgürlüğünü, refahını, güvenini, şan ve şerefini bir kelime ile tanrılardan dileyebileceğimiz şeyleri kast ediyorum.
  Cimnastik alıştırmaları ve yarışlar vatandaşı bu amaca götürmek için düşünülmüştür.Onların mükafatları da aynı düşüncenin mahsulüdür.”Yarışmalar büyük ve ortak toplum davalarımızın, uğraşılarımızın küçük bir örneği , çelenkler de uğrunda mücadele edilen büyük manevi değerlerin küçük maddi sembolleridir. ”

  İngiliz BERTRAND RUSSEL ilimden bekleyeceklerimiz adlı yapıtında “eğitimin iki amacı vardır.Bir taraftan zekayı geliştirmek öte yandan iyi vatandaş yetiştirmektir. Atinalılar birincisine önem vermişlerdi, Ispartalılar ise ikincisine Ispartalılar galip geldiler fakat Atinalılar hafızaları fethettiler. ” demiştir.

  Sir Winston Churchill kendisine 90 yaşında nasıl bu kadar dinç kaldığını soran bir muhabire `Spor sayesinde… Hayatım boyunca hiç spor yapmadım` demiştir.
  Sipiro AGNEW‘’Spor toplumumuzu bir arada tutan tutkaldır’’demiştir
  Antonio SALAZAR ‘’ Portekiz’i kırk yıl 3 F, fiesta(şölen), fadima(örgütsel din ) ve futbol ile yönettim’’ demiştir

  “Peygamber Efendimiz de spora önem verirdi”

  Sporun amacı, spor yoluyla hem insanı hem onun vücudunu eğitmek sağlıklı bireyler yetiştirmek erdemli en mükemmel insanı yetiştirmektir. Spor konusunda İslam tarihine baktığımızda bunun örneklerinin çok olduğunu görebiliriz. Örneğin, bir defasında Peygamberimiz Eşi Hz. Aişe ile yarıştıklarında onu geçmiş ve bu öncekinin rövanşıydı demiştir, buda peygamberimiz (SAV) spora bakış açısını göstermektedir. Diğer bir örnek ise Hz. Hasan İle Hüseyin güreşirlerken Peygamberimizin devamlı Hz Hüseyin’i desteklediğini gören Hz Aişe Ya Rasülallah neden hep Hüseyin’i destekliyorsun dediğinde Peygamberimiz cevaben Ya Aişe Cebrail de Hz Hasanı destekliyor demiştir. Efendimiz (sav)in güreş, atıcılık ve yüzme gibi tavsiye etmiş olduğu sporları ecdadımızın sıkça yaptıkları Rasülullah (SA V) ve ecdadımızın bu husustaki hassasiyetleri ve çalışmaları bizim spor kulübü kurma fikrimizi tetiklemiştir. Kısacası bizim dinimiz spora karşı olmanın ötesinde spor yapmayı tavsiye etmiştir.

  “Peygamber efendimiz de spora önem vermiştir”

  Peygamber efendimiz de bu konuda oldukça hassas olduğu bilinmektedir. Peygamber efendimiz çocukları helal lokmayla beslemeyi, eğitimlerine önem vermeyi, atıcılık ve binicilik gibi spor dallarında çocuklarımızı yetiştirmeyi tavsiye etmiştir. Başka bir hadisi şeriflerinde yüzmeyi ve ok kullanmayı tavsiye etmiştir. Zaten peygamber efendimiz 63 yıllık hayatında yürüyüşe çıktığı zaman hızlı bir şekilde yürür, tempolu bir şekilde yürür ve kendi yaşayışıyla da bunu gösterirdi. Allah Resulü’nün tavsiye ettiği spor dallarından bir diğeri de güreştir. Peygamber efendimiz güreş tutan insanları teşvik etmiş, tavsiye etmiş ve onların bu dallarda gelişmelerini arzu etmiştir. Dolayısıyla biz milletimizin her bir ferdine, sağlıklı olmalarını sağlayabilmek, zeki ve çevik olmalarını onlara kazandırabilmek üzere bu spor dallarından birçoğunu bu kulübümüz sayesinde gerçekleştirmeye çalışacağız.
  kaynak http://hadis.ihya.org/buhari/konu/198.html

  kimlerin söylediği bilinmeyen güzel sözler
  “Sanat ve spor insanı serserilikten kurtarır”

  spor için söylenmiş sözler,spor için söylenen sözler,spor ile ilgili sözler,spor ile ilgili güzel sözler,spor hakkında söylenmiş sözler,spor hakkında sözler,spor hakkında söylenen sözler,spor hakkında özlü sözler,spor ile ilgili özlü sözler