• Hakkında.
 • arda turan röpörtaj


  arda turan röpörtaj

  Arda Turan: “Önemli Olan Takım Olabilmektir”

  Galatasaray’ın başarılı futbolcusu Arda Turan Galatasaray TV’ye Almanya Kampı sırasında özel açıklamalarda bulundu

  Avrupa Şampiyonası’nda yakalanan başarının, kulüp takımları ile yakalanması gerektiğini belirten Arda Turan, gelecek sezon da Galatasaray olarak yarışacakları üç kulvarda da sonuna kadar gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

  İlk olarak Avrupa Şampiyonası’nı değerlendiren Arda Turan şunları söyledi: “Öncelikle Euro 2008 Türk halkı için çok güzel geçti. Ülkemizin böyle bir şeye ihtiyacı vardı. Bunu başarabildiğimiz için, halkımıza bu mutluluğu yaşatabildiğimiz için çok mutluyuz. Bunun gururunu yaşıyoruz. Euro 2008 kişisel anlamda da çok iyi geçti. Tabiî ki yarı finalde de oynamak isterdim ama futbolun içinde böyle şeyler var, kart cezalısıydım. Türk Milli Takımı’nın tarihinde ilk defa yarı finalde oynaması ve benim bu takımın içinde yer almam, emeğimin olduğunu düşünmem, çok gurur verici bir şey. Ama artık milli takım geçmişte kaldı. Şimdi Galatasaray’a, takımımıza geri dönmek zorundayız. Psikolojimizi buna hazırlamak zorundayız çünkü böyle turnuvalardan sonra dönüş gerçekten zor oluyor.”

  Arda, Portekiz maçında sahada olamaması ile ilgili olarak, ““Portekiz maçında oynayamamak tabiî ki beni üzdü. O zamana gelene kadarki tüm maçlarda sahadaydım. Bu taktiksel bir tercihti, hocamız öyle olmasını istedi. Biz de saygı duyduk. Her futbolcu oynamadığı zaman üzülür” şeklinde konuştu.

  “Biz asla bavullarımızı hazırlayalım, buraya kadarmış diye hiç düşünmedik. Kendi aramızda konuştuğumuz bir şey vardı, bu turnuvaya geldik ve her zaman Avrupa Şampiyonası oynayamıyoruz, finallere gelemiyoruz ve biz bunun keyfini çıkarmalıyız. Buraya geldiğimizde keşke şunu yapsaydık demeyelim, zevkini çıkartalım dedik ve biz elimizden geleni yaptık. Bunun sonucunda da çok güzel şeyler oldu diye düşünüyorum. Biliyorum ki ben Euro 2008 denilince ilk akla gelen takım biziz.”

  Galatasaray için değerlendirmelerde bulunan başarılı futbolcu, genç bir takım olmalarının avantaj ve dezavantajları olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her zaman Galatasaray’da olduğumuz için büyük hedeflerle başlıyoruz. 3 dalda da sonuna kadar gitmeyi hedefliyoruz. Bütün gücümüzle bunun için savaşacağız. Buna konsantre oluyoruz. Genç bir takım olmamızın tabiî ki avantajları var. Ben de dahil hepimiz arzuluyuz. Başarıya açız ama zaman zaman da bunun dezavantajlarını görüyoruz. Çok kritik anlarda genç futbolcular kendilerine hakim olamıyorlar veya oyunu kontrol etmekte zorlanıyorlar. Bu durumlarda büyük ağabeylerin tecrübesiyle, hocalarımızın tecrübesiyle ve takım arkadaşlarının birbirine yardım etmesiyle sorun halledilir.”

  “Öncelikle Hakan ağabeyin burada olmasını çok isterdim. Çünkü onu kişisel olarak da, futbolcu olarak da çok seven bir insanım. Kendime gelince de ben artık takımın tecrübeli oyuncularından olduğumu düşünüyorum. Yaşım genç olabilir ama ben tecrübeli bir futbolcuyum. Takım arkadaşlarıma yardım edebilecek seviyedeyim ama takım içindeki ağabeylerimden de birçok şey öğrenebilirim hatta öğrenecek çok şeyim var. Onların tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorum. Alt yapıdan gelen veya yeni transfer olan arkadaşlarımıza her fırsatta yardımcı olmaya çalışıyorum.”

  Forma savaşının yaşanacağına değinen Arda Turan, kendisini iyi hissettiği sürece takımda oynayacağını vurguladı: “Orta sahada forma savaşı gayet güzel olacaktır diye düşünüyorum. Keyif verecektir ve bundan karlı çıkan Galatasaray takımı olacaktır. Kendi adıma hiç şüphem yok. Çünkü ben çalıştığım sürece, kendimi iyi hissettiğim sürece Galatasaray takımında oynayacağımı düşünüyorum. Her Galatasaraylı futbolcunun da böyle düşünmesi gerekiyor çünkü burada olan her futbolcu, kendine göre çok yeteneklidir, çok başarılıdır ve öyle bir özgüvenim var. Şartlar neyi getirecektir zamanla göreceğiz.”

  Kulüp takımları olarak öncelikli hedefin Avrupa olması gerektiğini dile getiren Arda Turan, önemli olanın yurt dışındaki başarı olduğunu söyledi: “Ben şimdi şampiyonluğu çok iyi yaşayamadığım için, o şampiyonluğu bir kez daha yaşamak ve keyfini çıkarmak istiyorum. Her şeyden önemlisi hedef Avrupa olmalı bizim için. Çünkü birbirimizi her zaman yeniyoruz. Yıllardan beri Galatasaray, Fenerbahçe’yi; Galatasaray Beşiktaş’ı, Beşiktaş Galatasaray’ı yani herkes birbirini yeniyor. Önemli olan yurt dışındaki başarımız. Ülkemizi temsil etmeliyiz. Euro 2008 bunun bir örneği. Bunu kulüp takımlarında da yaparsak ne mutlu bize diye düşünüyorum.”

  Arda Turan transferle ilgili olaraksa, “Bana yapılan transfer teklifleri tabiî ki var ama öncelikle kulübün buna izin vermesi lazım… -ki Galatasaray böyle bir şey düşünmediğini açıkladı. Ben zaten hiç bu işlerle ilgilenmiyorum benim adıma menajerim gerekli her şeyi söyleyecektir. Ben sadece işimi yapmaya çalışıyorum ama tabiî ki tekliflerin olması veya yurt dışından istenilmek güzel bir şey. Galatasaray’la sözleşmem bittiği zaman Türkiye’den bir kulüpte oynamam çok zor bir ihtimal. İmkansız denilebilir ama yine de hayatta büyük konuşmamak lazım. Çünkü Galatasaraylılığımı her defasında ifade ediyorum. Yurt dışına gitmediğim sürece ve Galatasaray Kulübü beni kovmadığı sürece Galatasaray Spor Kulübü’nden ayrılmak istemiyorum. Galatasaray’dan başka bir takımın formasını giymek istemem. Ben 10 yaşımdan beri buradayım. Birçok Galatasaraylıyım diyen insandan daha iyi Galatasaraylı olduğumu düşünüyorum” diye konuştu

  Türkiye Liginin son yıllarda kalite kazandığını belirten başarılı futbolcu, takım olmayı başarabilecek tek takımın Galatasaray olduğunu vurguladı: “Benim her zaman şöyle bir düşüncem vardır. Sivas, Trabzonspor, Kayserispor; gerçekten Türkiye Ligini çok renklendirdi. Onlara çok teşekkür ediyorum. Kaliteli futbolcuları transfer etmekle ligin kalitesini yükseltiyorlar. Keyif ve zevk veriyorlar. Takım arkadaşlarıma da her zaman söylediğim bir şey var. Futbolda sahaya 11’e 11 çıkılıyor. İsteyen istediği transferi yapabilir ama önemli olan bir takım olabilmektir. Biz geçen sene bunun örneklerini verdik. Sezon başında, deselerdi ki bu kadro ile şu kadar maç oynayacaksınız ve sonra şampiyon olacaksınız. Herhalde herkes bize kahkaha atardı. Önemli olan takım olabilmektir. Bunu yapabilecek tek takım yine biz olacağız.”

  Arda Turan, Ali Sami Yen Stadı’nı çok sevdiğini fakat şartlarının günümüz koşulları için yeterli olmadığını belirterek, “Ali Sami Yen Stadı benim evim gibi. Ben stada çıktığım zaman orada herkes beni çocuğu gibi görüyor. Tribünlerde herkes sevgilerini gösteriyor ama keşke bizim de Avrupa’daki statlar gibi statlarımız olsa. Taraftarımız da o zaman çok daha iyi destekler bizi. Ali Sami Yen Stadı’nı çok seviyoruz ama stadımızın da şartları ortada” dedi.

  Arda Turan özel hayatıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Evlenme gibi planım yok. Ben rahat bir insanım. Arkadaşlarımı gördüğüm zaman selam da veririm onlarla oturup sohbet de ederim. Gazetecilerin bunları çekmesi de çok doğal. 21 yaşındaki Galatasaraylı bir futbolcunun peşinden tabiî ki de gideceklerdir. Bunlar benim açıkçası umrumda değil. Çünkü yanlış bir şey yapmıyorum. Tatilde arkadaşlarımı gördüğüm zaman tabiî ki de yanlarına oturacağım. Herkes emin olsun kız arkadaşım olduğu zaman onun elinden tutup sokağa çıkabilecek cesarette bir insanım. Onunla yemeğe gidebilecek, tatile gidebilecek, cesareti olan bir insanım.”