• Hakkında.
 • Futbolcu Olmak İsteyenlere Bazı Taktikler


  Futbolcu Olmak İsteyenlere Bazı Taktikler

  FUTBOL TEMEL BECERİLERİ
  AYAKÜSTÜ VURUŞ

  pele

  Ayaküstü vuruş; alçak seviyede genellikle gol vuruşları için ayağın üstüyle topun merkez sayılan bölgesine yapılan sert vuruş tarzıdır. Ayaküstü vuruşun en önemli özelliği, ayağın en sert bölgesiyle, sert, alçak ve düzgün doğrusal açıyla hedefe atılabilmektir.
  Bunu yapabilmek için, ayaküstüyle topun merkezi denilen yere vurulması gerekir. Eğer topun merkez denilen orta bölgesinden aşağı vurulursa, top yükseklik kazanır. Eğer topun sağ veya sol tarafına vurulursa, top falsolu şekilde yön değiştirir.
  Destek ayağınızı topun yanına (15 cm kadar) ve ayakucu topu vuracağınız yöne doğru dönük larmalı. Destek ayağı topun ne çok arkasında ne de çok önünde olmamalıdır. Eğer bu hata apılıyorsa, isabetli ve güçlü vuruş yapmanız mümkün olmaz.
  Vuruş sırasında, topun fazla yükseklik kazanmaması için, vücut top üstüne doğru ve biraz ne eğik olmalı. Baş topun önüne doğru bakmalı ve vuruş ayağı dizi, vuruş esnasında topun üzerinde olmalı. Vuruş ayağı kalçadan yumuşak bir salınım hareketi yaparak, vuruş sırasında, diz ve bilekler mümkün olduğunca sabit olmalı, top ayaküstüyle topun ortasına vurmalı.
  Vuruştan sonra, ayak topun gidiş yönüne doğru hareketine devam etmelidir. Vuruş sırasında kolların ritmik olarak açılması, vücut ve vuruş dengenizi korumanıza yardımcı olur.

  AYAKİÇİ ÜST VURUŞ

  Bu vuruş, uzun mesafeli paslaşmalarda, korner atışlarında veya serbest atışlarda kullanılır. Topa, çapraz veya yay şeklinde gelinerek vurulur. Destek ayağı topun yanında veya yan arkasında durur. Vücudun belden yukarısı hafifiçe topun üzerine eğik durumdadır. Topa ayağın üst-iç tarafı ile vurulur. Hareket kalça ve dizin ritmik birlikte hareketi ile yapılır. Topa vurduktan sonra, vurma ayağı topu gidiş yönüne doğru hareketine devam etmelidir.

  AYAKDIŞI ÜST VURUŞ
  Bu vuruş, uzun mesafeli paslaşmalarda veya serbest atışlarda tercih edilir. Topa vuruş koşusu, şut yönüne göre çaprazdır. Ayak gergin, mümkün olduğunca sabit, ayakbileği içe doğru dönük ve sabit olmalıdır. Vücudun belden üstü, destek bacağının üstüne eğik vaziyettedir. Topun ayakla temas yeri, vuruş ayağı üstünün dış tarafıdır.

  VOLE VURUŞU
  Topun havada yere değmeden ayaküstü ile kaleye vurulmasıdır. Bu vuruş sırasında kalça döndürülür, vücut ağırlığı destek ayağı üzerindedir. Yanlardan kalça seviyesinde gelen toplara vole vuruşu yapılabilir.

  RÖVAŞATA VURUŞU
  İki ayağında yerden kesilerek makaslama hareketi ile topun ayaküstüyle başüstünden aşırtılarak vurulmasıdır. Rövaşata sırasında vücut geriye doğru alınırken, makaslama yapılır ve topa vurulur ve eller yere temas ederek, yumuşak bir düşüşle hareket bitirilir.

  ŞUT

  Şut futbolda en önemli becerilerden biridir. Çünkü, kazanmak için gol, gol atmak için de şut atmalısınız. İsabetli şut atmak, her zaman sonuca ulaşma şansınızı arttıracaktır. Amacınıza en kolay ulaşma yerleri, korner atışları ve kalecinin beklemediği yerlerden isabetli ve sert şutlar atmaktır.
  Sert şut atmak, isabetlilik kadar önemlidir. İsabetli atarsınız ama sert atamadığınız şutları kaleci kolaylıkla kontrol edebilir; sert şut atarsınız ama isabetli olmazsa, u da skor elde etmenize yaramaz. İyi bir şut atıcı olabilmek, hem kuvvetli hem de isabetli şutlar atabilmekten geçer.
  Uygulama – 1 : Kuvvetli ve isabetli şut atmayı öğrenmenin en iyi yolu, duran veya areketli toplarla yapılan çalışmalardır. Şutun isabetliliğini arttırmanın en iyi yolu, duvara rahatlıkla görülebilecek bir hedef çizmek ve muhtelif uzaklıklardan bu hedefe herbir ayakla onlarca defa atış yapmaktır. Bu çalışmayı hemen hemen her antrenman sırasında yapmalı ve isabetlilik oranı hesap edilmelidir.
  Uygulama – 2 : İsabetlilik oranı arttıkça, şut atma mesafesi de buna bağlı arttırılmalıdır. Önceleri sabit duran toplarla şut çalışması yapılırken, daha sonraları yerde seken ve yuvarlanan toplara da isabetli ve sert şut çalışmaları yapılmalıdır.
  En iyi şut atan oyuncular, yeteneklerinin yanısıra, bıkmadan usanmadan şut çalışması yapanlardır. Sizde yeterince sıkı çalışırsanız, kuvvetli ve isabetli şutlar atarak takımınıza gol kazandırır ve galip gelmeyi sağlayabilirsiniz. Sizde takımın vazgeçilmez golcü oyuncusu olabilirsiniz.

  PASLAŞMA VE PAS ÇEŞİTLERİ
  Paslaşma, futbolda bilinçli skora gitmede, hem takım hem de bireysel olarak kazanılması ereken en önemli becerilerden biridir. İyi bir pas atmadan önce, topun nereye ve neden tılmasının bilinmesine ve en iyi pasın nerede alınmasının da bilinmesine ihtiyaç vardır.

  PAS ALMA
  Takımda bir oyuncu topa sahip olduğu zaman, diğer aynı takım oyuncularının pas almak için en uygun pozisyonu takip etmeleri çok önemlidir. Futbolda sonuca ve skora gitmede vantaj sağlayacak pozisyonlarda pas almak, önemli bir beceridir. İyi bir pas alabilmek ve takım adına avantaj sağlayabilmek için, diğer takım oyuncularının markajından kaçınarak boş alanlar yaratmalı, takım arkadaşınızın veya rakip takım oyuncularının arkasında kalınmadan pas alınmalıdır. Pas atılacak oyuncunun hafif önüne doğru, zamanında ve isabetli atılmalıdır.

  AYAK İÇİ PAS
  Futbolda en sık kullanılan ve isabet oranı en yüksek pas çeşidi “Ayakiçi pas” tır. Uygulama başarısı en fazla olan bir pas çeşididir. Destek ayağınızı topun yanına koyun. uruş ayağıiçi geniş kısmıyla topun orta kısmına vurun. Vuruş hareketi ritmik bir salınımla kalça ve dizden doğru yapılmalıdır. Vuruş sırasında ayak bileği mümükün lduğunca sabit ve sıkı tutulmalı ve vuruş ayağı, topun gidiş yönüne doğru hareketine evam etmelidir.
  Uygulama – 1 : Ayakiçi pası geliştirmek için, duvar çalişması yararlı olacaktır. unun için duvara bir hedef çizin. Hedefin 5 metre uzağından ayakiçiyle yeterince sayıda pas yapmanız hem pas isabetliliğini hem de doğru yapmanıza katkı sağlar. Sonra mesafeyi arttırarak bunu tekrar edebilirsiniz.
  Uygulama – 2 : Ayakiçi pas çalışmasını eşli olarakta yapabilirsiniz. Karşılıklı paslaşmalarla pas isabetliliğini ve doğru yapmanıza katkı sağlar. Bu uygulamaları top sürerek yapabilirsiniz. Daha sonra havadan atılan topları kontrol ederek, ayakiçi pas çalışmaları yapabilirsiniz.

  AYAK DIŞI PAS

  Destek ayağınızı topun yanına koyun. Vuruş ayağıdışıyla topun ortasına veya orta altına ayakbileği mümkün olduğunca sert ve sabit tutularak vurulur. Vuruş sırasında hareket kalça ve dizden ritmik bir salınımla yapılmalıdır. Ayakdışı pas uygulaması genellikle sporcuların isabetlilik ve kuvvetli vurmada sorun yaşardıkları bir pastır. Ayakdışı pasta isabetliliği ve uzun-sert atabilmek için bol bol ayakdışı pas çalışmaları yapmak gerekir. Ayakiçi pas ççalışmalarında uygulanılan yöntemler, aynı zamanda ayakdışı pas çalışmaları içinde uygulanabilir.

  KAFA VURUŞU

  Her futbolcunun öğrenmesi gereken önemli becerilerden biride kafa vuruşudur. Kafa vuruşu, hem gol atabilmede hem de yukarıdan yüksek gelen topları kontrol etme, topun yönünü değiştirme ve takım arkadaşına pas vermede kullanılabilen önemli bir beceridir.
  Kafa vuruşu sırasında, gözlerinizin açık, ağzınız kapatılarak ve topa başın alın kısmıyla vurulması gerekir. Kafa vuruşu sırasında, boyun mümkün olduğunca sıkı tutulmalı, kollar yana açılarak vücut dengesi sağlanmalı ve vücut gücüde kullanılarak, geriden öne bir hamle yapılarak vuruş yapılmalıdır. Topun sizin kafanıza çarpması değil, sizin isteyerek, bilinçli şekilde topa kafayla vurması gereklidir. Rakip oyuncuların ayakla vurabilecekleri ihtimaline karşı, bel seviyesindeki toplara kafayla vurulması tehlikeli olabilir.
  Uygulama – 1 : Topun bir ip veya buna benzer bir materyalle asılarak oluşturulan bir düzenekte çalışmak, kafayla başarılı ve isabetli top vurma becerisini geliştirir. Bu düzenek oluşturulurken, top kafanızdan yukarıda olmalı, çalışma zıplayarak ve başınızın alın kısmıyla vuruşlar yapılmalıdır. Bu çalışma takım arkdaşınız havadan top atmak şeklinde de çalışılabilir.
  Uygulama – 2 : Eğer kafa vurmaktan korkuyor veya başarılı vuruşlar yapamıyorsanız; afa vurma çalışmalarına futbol topu dışında, voleybol topu gibi daha hafif toplarla aşlayabilir ve sonra daha sert toplar kullanarak, normal futbol topuna geçiş yapabilir siniz.

  TOP KONTROLU VE ÇEŞİTLERİ

  Futbol oyununun iki temel unsurundan biri vuruşlar ve diğeride top kontroludur. Topu her durum ve pozisyonda rahatlıkla kontrol edebilmek, aynı zamanda da oyunuda kontrol altına almayı ve dolayısıyla skora gitmede de avantajı beraberinde getirir.
  Ayak Tabanıyla Top Kontrolu : Genellikle havadan veya yerden yuvarlanarak gelen topların kontrolunda kullanılır. Top ayak tabanıyla yer arasında sıkıştırılarak urdurulur. Destek bacağı hafif bükülü ve topun yan arkasında yer alır. Top kontrol yak burnu hafifçe yukarıda, topuk yere daha yakın şekilde ve topun ayak altından kaçmasına izin vermeyecek tarzda topu ayakla yer arasına bir çatı vaziyetiyle takoz oyar gibi sıkıştırır. Top vücudumuzun hemen önünde kontrol altına alınmalıdır.
  Ayakiçi ile Top Kontrolu : Futbolda en sık kullanılan top kontrol şeklidir. Yerden yuvarlanarak veya havadan yandan gelen topların kontrolunda kullanılır. u kontrol sırasında vücut topa doğru dönmelidir. Yerden yuvarlanarak gelen topun ontrolu sırasında, destek bacağı yanda ve top kontrol ayağı gelen topun şiddetini azaltmak için ayak ritmik olarak geriye doğru çekilir, bu hareket topun şiddetini yumuşatır ve top kolay kontrol edilebilir. Havadan yandan gelen topların kontroluysa, op ayakiçi bölgesiyle yer arasına sıkıştırılarak, gidiş yönüne doğru biraz kaydırılarak kontrol altına alınır. Kontroldan sonra, ya top sürülerek götürülür veya takım arkadaşına direk pas yapılır.
  Ayakdışı ile Top Kontrolu : Ayakdışıyla top kontrolu özellikle, top hafif yüksek yandan gelerek oyuncunun önüne düşerse kullanılır. Özellikle rakip tarafından baskı altındaki oyuncuların topu kontrol ederek, kaçırma isteklerinde kullanılan bir kontrol şeklidir. Yine top, ayakdışı ve yer arasına takoz koyar gibi sıkıştırılmak kaydıyla kontrol altına alınır. Kontrol sonrası ya top sürülür veya takım arkadaşına pas yapılır.
  Ayaküstü ile Kontrol : Vücudun önüne dikey şekilde yükselt