• Hakkında.
 • İspanya 19. dünya şampiyonu oldu


  İspanya 19. dünya şampiyonu oldu

  İspanya, Hollanda’yı normal süresi golsüz eşitlikle sona eren maçın ikinci uzatma devresinde bulduğu golle 1-0 yendi ve 2010 Dünya Kupası’nda şampiyon oldu.

  İspanya’ya galibiyeti getiren golü ise 116. dakikada Iniesta attı.

  TARİH YAZDILAR

  Hollanda’yı yenerek şampiyon olan İspanya tarih yazdı. Boğalar, ilk kez çıktıkları finalden şampiyonlukla ayrılarak dünya kupaları tarihinde ilk kez kupayı kaldırmış oldu.

  İspanya ayrıca EURO 2008’deki şampiyonluktan sonra 2010 Dünya Kupası’nda da şampiyon olarak ayrı bir başarıya daha imza attı.

  HOLLANDA YİNE FİNALDE KAYBETTİ

  Finalin kaybeden tarafı Hollanda ise üçüncü kez finalde dünya şampiyonluğunu kaybetti. Portakallar daha önce de 1974’te Almanya’ya 2-1, 1978’de de Arjantin’e finalde 3-1 yenilmiş ve şampiyonuğu kaçırmıştı.

  İSPANYA İLK MAÇINI KAYBETMİŞTİ…

  Turnuvaya 1-0’lık İsviçre yenilgisiyle başlayan İspanya, daha sonra yaptığı tüm maçları kazanarak şampiyonluğu ulaştı ve dünya kupaları tarihinde ‘ilk maçını kaybedip şampiyon’ olan ilk takım oldu. Hollanda ise finale kadar yaptığı tüm maçlardan galibiyetle ayrılmıştı.

  AHTAPOT YİNE BİLDİ

  Daha önce Almanya’nın yaptığı tüm maçların sonuçlarını doğru tahmin eden ve 2010 Dünya Kupası’nda hangi ülkenin üçüncü olacağını bilen “Kahin ahtapot Paul” yine yanılmadı. Final maçı öncesinde Hollanda – İspanya maçı için de tahminde bulunan Paul, karşılaşmayı İspanya’nın kazanacağı yönünde tahminde bulunmuştu.

  GOL KRALI MÜLLER OLDU

  Bu arada final maçında gol krallığında 5’er golle zirvede yer alan İspanyol David Vİlla ve Hollandalı Sneijder gol atamaması Alman oyuncu Müller’e yaradı. Müller 5 gol ve 3 asistle 2010 Dünya Kupası’nı gol kralı olarak tamamladı.

  kaynak