• Hakkında.
 • Türkiyenin İlk Futbolcusu


  Türkiyenin İlk Futbolcusu

  Türkiyenin futbol hayatının başlaması belki de onun sayesinde oldu.O Fuat Hüsnü Kayacan,o ilk türk futbolcusu ünvanına sahip efsaneli futbolcu.

  Fuad Hüsnü Kayacan, (1879 – 1963) İlk Türk futbolcusu olarak bilinir.
  Amiral Hüseyin Hüsnü Paşa’nın oğlu olan Fuad Bey, 1879 yılında İstanbul’da doğmuştur. Deniz Harp Okulu’nda öğrenciyken, Kadıköy ve Moda’da oturan İngiliz ailelerin kendi aralarında kurdukları futbol takımlarından etkilenerek, arkadaşı Reşat Danyal Bey’le birlikte Türk gençlerden oluşan “Black Stockings” (Siyah Çoraplılar) adında bir takım kurdu.
  Bu takımın istibdat dönemi hafiyeleri tarafından ilk maçında sahada basılıp dağıtılması üzerine Boby takma adıyla İngiliz takımı olan Cadikeuy (Kadıköy) takımında oynamaya başladı. Cadikeuy ve Moda kulüplerinde üç yıl oynadıktan sonra 1908’de Galatasaray’a geçti ve 3 defa İstanbul Ligi şampiyonluğunu kazandı.
  1912’de görevli olarak İngiltere’ye gitti. 1914’de yurda döndükten sonra 3 yıl boyunca Fenerbahçe’de oynadı, daha sonra genel kaptanlık yaptı.
  1920’den itibaren gazete ve dergilerde futbolla ilgili yazıları yayınlandı. Fenerbahçe’den tekrar Galatasaray’a döndü ve 1963 yılında Galatasaray Kulübü Divan üyesi iken vefat etti.

  husnu