• Hakkında.
 • UEFA Avrupa Ligi Formatı


  UEFA Avrupa Ligi Formatı

  UEFA Avrupa Ligi’nin yeni oluşturulan formatı şöyle oluştu; UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanan takımlar, ülke puanları ve liglerindeki konumlarına göre ön eleme turlarında oynayarak, play-off’lara katılma mücadelesi verecek. Gruplardan önceki aşama olan play-off, UEFA Kupası’nın eski statüsündeki birinci turun yerine getirildi. Çift maçlı eliminasyon sistemine göre oynanacak play-off’larda rakibini safdışı bırakan takımlar, tıpkı Avrupa Şampiyonlar Ligi’ndeki gibi gruplara kalacak.

  8 gruplu ‘Devler Ligi’nden farklı olarak, UEFA Avrupa Ligi’nde, 4′er takımlı 12 grupta, toplam 48 ekip yer alacak. Bu 48 takım, eski sistemden farklı olarak, grup maçlarında kendi sahasında ağırladığı takıma, konuk da olacak. Gruplarda ilk iki sırayı alan 24 takım, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nden gelen 8 takımın da eklenmesiyle, Kupa 2′de yollarına ikinci turdan devam edecek.

  Son iki sırada yer alan ekipler ise UEFA Avrupa Ligi’ne veda etmiş olacak. İkinci turdaki 32 takımın, üçüncü tur eşleşmeleri de ikinci tur kuralarıyla birlikte çekileceğinden, olası eşleşmeler önceden belirlenecek.

  GRUPLAR İÇİN TRABZON 1, F.BAHÇE 2, G.SARAY 3 ÖN ELEME OYNAYACAK