• Hakkında.
 • İsveç Rallisi


  DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASININ TEK GERÇEK KAR RALLİSİ; İSVEÇ

  isvec

  Tungsten ile güçlendirilmiş çiviler, 1 saniyede en az 17 kez zemine çakılarak güçlü ralli otomobillerinin yol üstünde tutunmasını sağlarken, aynı zamanda da seyircilere olağanüstü güzel bir seyir zevki veriyor…Marcus Gronholm, Castrol destekli Ford takımı ile, hem 2006 WRC takviminin ikinci yarışını hem de üst üste ikinci yarışını kazanmak istiyor. 54 yıllık kar rallisinin tarihinde Fransız rallici Sebastien Loeb, iki yıl önce, İskandinavya dışından kazanan ilk pilot oldu. Monte Carlo Rallisi’nde geniş ve ince profilli lastikler kullanılmasına karşın, takımlar İsveç’teki gizli tuzaklarla dolu dağ yollarında dar kar lastikleri ile inanılmaz bir tutunma sağlayacaklar.

  Küresel ısınma, son yıllarda kar kalınlığının düşmesinde en büyük neden. Geçmiş yıllarda kar kalınlığı organizasyon tarafından azaltılmasına karşın, son yıllarda yollarda yeteri kadar kar bulunmuyor. Soğuktan adeta donmuş durumdaki toprak zemin üstünde yapılmasına karşın yarış hala seyir açısından çok zevkli. Ancak, seyirciler şampiyonanın tek kar rallisi öncesinde yine de yoğun kar yağmasını umutla bekliyorlar.Bir ralli otomobilinin, tam gaz bir tepe üstünden zıplayacağını ve yere indiğinde, kar-buz karışımına tutunarak, aynı zamanda da yolun kenarındaki kar kümelerine saplanmadan, üstelik güçlü lastiklerinin savurduğu kar ve buz bulutunun içinde giderken izleneceğini garanti eden başkaca bir ralli, İsveç’ten başka bir yerde mevcut değil..

  Eğer koşullar istenildiği gibi olursa, organizasyon, dondurulan bir gölün yüzeyinde bir etap düzenlemek istiyor. Geçmişte bir kez, aynı gölün yüzeyi öylesine sertleşmişti ki, bir ‘tren’, Karlstad limanından karşıya güvenle geçebilmişti! İsveç Rallisi’nin en ilginç etabını seçmek ise, gerçekten çok zor.. Ama bir ralli sever, mutlaka 33 kilometrelik Granberget etabını ilk ihtimal olarak programında göz önüne bulundurmalı.