• Hakkında.
 • Monte Carlo Rallisi


  Geçen Yıllar Boyunca…

  monte_carlo_foto

  Monte Carlo Rallisi en eski spor organizasyonlarından biridir ve 1911’den bu yana Monaco’nun casinolarından daha riskli kumarların oynandığı bir ralli olmuştur. Monte Carlo Rallisi her zaman lastik tercihlerinin büyük önem taşıdığı bir yarış olmuştur. Principality’nin kuzeyindeki Fransız Dağları’nda hava koşullarını tahmin etmek her zaman çok zor olmuştur, çünkü etaplar kuru asfaltla başlar, aniden buzlu yollardan, karlı yollara geçiş yapılır. Dört defa Dünya Ralli Şampiyonu olan hileli yolların ustası  Tommi Makinen’in son yıllarda bu parkurda çok başarılı olması bu nedenle şaşırtıcı değildir. Ancak son yıllarda Sabestien Loeb de Makinen’in tacına göz dikmiştir.

  Tabiat Ana…

  Dünya Ralli Şampiyonası’nda olduğu gibi hava koşulları Monte Carlo’da da sonuçları fazlasıyla etkiler, ama herhalde başka hiçbir yerde hava koşulları buradaki kadar belirsiz değildir. Pilotlar, biraz soğuk da olsa güneşli bir havada Monaco’dan yola çıkar, parkurun ilk birkaç kilometresinde güneş ışığının tadını çıkarır, ama Fransız Alpleri’ne tırmandıkça sıcaklıklar düşer, güneş ışınları parkuru kaplayan buz tabakasına ulaşamaz olur ve sürücüler aniden kendilerini bir kar tipisinin ortasında bulabilir. Ama zirveye ulaştıktan sonra ve parkurun daha alçaktaki bölümlerine geri döndüklerinde kar ve buz erimeye başlar, güneş yine yüzünü gösterir ve sürücüler kendilerini bir kez daha kuru asfaltta bulur. Ve bütün bunlar sadece birkaç kilometre içinde gerçekleşir.

  Monte Carlo Hayranları…

  Her yıl son derece kozmopolit bir hayran kitlesi Monaco’ya akın eder. Kalabalığın büyük bölümü Fransız ve İtalyanlardan oluşur ama yılın ilk rallisi her zaman dünyanın dört bir yanındaki ralli meraklılarını da çekmeyi başarır. Bu nedenle havalı kornaları alın, derleyip toparlanın ve Col de Turini’deki büyük kalabalığa siz de katılın. Aslında Monte carlo Rallisi ünlü isimleri görmek için de iyi bir fırsattır. Motorsporlarının birçok ünlü ismi Monaco’da yaşadığından ve Dünya Ralli Şampiyonasındaki rakiplerinin burada nasıl bir performans sergileyeceklerini merak ettikleri için Monte Carlo Rallisi’ne gelir.

  Dar ve Virajlı Etaplar…

  Monte Carlo Rallisi genellikle Güney Alplerdeki dar ve virajlı iniş-çıkışlardan oluşur ama sürücülerin yeteneklerini sergilemelerini sağlayacak hızlı düzlükler de vardır. Dağlarda hava erkenden kararır, ve yılın en heyecan verici anlarından biri karanlıkta bir çift farın füze gibi hızla yanınızdan geçmesini beklemektir. Bu yıl, birçok diğer organizasyonda olduğu gibi Monte Carlo Rallisi’nde herşey çok kısa bir süre içinde olup biteceğinden, büyük bir izleyici kitlesi ve görmeye değer birçok anın olması beklenmektedir.