• Hakkında.
 • Apple yeni modeli iphone 4 özellikleri


  Apple yeni modeli iphone 4 özellikleri

  Yeniliklerle iPhone: Hızlı, ince, net

  Hakkında çıkan söylentiler ve basına sızan prototip fotoğraflarının ardından iPhone 4, teknoloji meraklılarını oldukça heyecanlandırdı. Öncelikle iPhone 4, 3GS ile karşılaştırıldığında daha keskin köşe hatlarına sahip. Telefonun boyutları 115 x 57 x 9 milimetre ve toplamda 137 gram ağırlığında. Yani yaklaşık 2 gram daha ağır.

  Göze hoş gelecek bir tasarım olması için iPhone 4’ün çevresini saran bir metal çerçeve bulunuyor. Fakat bu çerçeve yalnızca görselliğe katkı sağlamıyor, aynı zamanda GSM, Bluetooth, Wi-Fi ve GPS gibi mobil iletişim donanımları için anten görevi yapıyor. Açma kapama ve ses düğmeleri de metalden yapılmış. SIM kart yuvası ise telefonun üst kısmından yan kısma taşınmış. Tıpkı iPad’de olduğu gibi yalnıza mikro SIM kartlar destekleniyor.

  Kamera
  iPhone 4’te 5 megapiksel çözünürlüğünde kamera bulunuyor. Ayrıca artık ışığın az olduğu ortamlarda LED flaş imdadınıza yetişecek. iPhone 4’ün çevre ışığı sensörü sayesinde daha iyi görüntüler elde etmek de mümkün. Bunların dışında kamerada 5x dijital zum ve dokunmatik fokus özelliği bulunuyor. Yani tıpkı 3GS’de olduğu gibi fotoğrafta odaklanacak nokta dokunma yoluyla belirlenebiliyor.

  Yeni iPhone’da videoları 720p HD kalitesinde saniyede 30 kareyle çekmek mümkün. Ayrıca artık ön kısımda da bir kamera bulunuyor. Bu kamerayla ise 480 x 640 çözünürlükte video ve fotoğraf çekilebiliyor. Her iki kamera da Apple’ın yeni görüntülü görüşme özelliği “FaceTime”ı destekliyor. Yani iPhone 4 sahipleri artık görüntülü konuşma yapabilecek. Fakat şimdilik sadece WLAN bağlantısı üzerinden bu görüşme mümkün. İlerleyen zamanlarda GSM üzerinden görüntülü konuşma yapılabilmesi için Apple yetkililerinin GSM operatörleriyle halen görüşme halinde olduğu belirtildi.

  Ekran
  iPhone 4Ekran konusunda Apple artık kendi yolunu çiziyor demek daha doğru olacaktır. Çünkü iPhone 4’te Samsung’un OLED ekranı değil, “Retina Display” adı verilen bir ekran türü kullanılıyor. Bu yeni ekran, IPS (In Plane Switching) teknolojisine sahip ve TFT ekranlarla karşılaştırıldığında görüş açısı ve kontrast oranı kaliteyi büyük ölçüde arttırıyor. Kontrast oranı Apple tarafından 800:1 olarak belirlenirken, ekranın tepkime süresi de oldukça kısalmış.

  Yeni ekranda inç başına 326 piksel bulunuyor. Bu da maksimum 960 x 640 çözünürlük demek. Boyut olarak ise yine 3,5 inçlik bir ekran göreceğiz. Apple tarafından yapılan sunumda 3GS ile karşılaştırılan yeni iPhone 4’ün, görüntü kalitesi konusunda kontrast oranının farkını açıkça ortaya koyduğunun altını çizmek gerek.

  kaynak