• Hakkında.
 • İntel ve nokia’nın yeni meeGo özellikleri


  İntel ve nokia’nın yeni meeGo özellikleri

  A'dan Z'ye MeeGo rehberi

  Açık kaynak kodlu bir Linux projesi olan MeeGo, Intel’in önderliğinde geliştirilen Moblin ile Nokia’nın önderliğinde tasarlanan Maemo’yu bir araya getiren özel bir işletim sistemidir. İki farklı yapıyı tek çatı altında toplayan MeeGo, iki yapının öne çıkan özelliklerinin tek elde toplanmasını sağlamak için büyük bir fırsat olarak ortaya çıktı.

  Şimdi isterseniz kullanıcıların pek de hakkında bilgi sahibi olmadığı MeeGoo’yu biraz daha yakından tanıyalım ve şu başlık altında konuyu irdelemeye başlayalım:

  MeeGo ismi nereden geliyor?

  Aslında MeeGo ismi yeni düşünülmüş bir marka değil; zira Linux Foundation yıllar önce meego.com alan adını (domain’ini) kendi adına kaydettirmişti. Ancak MeeGo’nun ticari marka olarak ortaya çıkmasının arkasında yatan asıl neden hiçbir şekilde bilinmiyor.

  MeeGo tam olarak ne ifade ediyor?

  MeeGo, Intel’in işletim sistemi Moblin ile Nokia’nın Maemo’sunu bir araya getiren özel bir işletim sistemidir. Yani MeeGo, yeni bir işletim sistemi olmasının ötesinde, bu iki işletim sisteminde bulunan yazılım, araç, ve dokümantasyonu da beraberinde getirmektedir.

  kaynak