• Hakkında.
 • Samsung hangi ülkenin malı


  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/4/4a/Samlogo.jpg

  Kuruluş 1936
  Kurucu Lee Byung-Chul
  Yer Seul, Güney Kore
  Önemli şahıslar Lee Byung-Chul; Kurucu, Lee Kun-Hee; CEO
  Alan Holding
  Gelir 158 milyar $
  Net gelir 12.9 milyar $
  Çalışan sayısı 254,000
  Web sitesi www.samsung.com

  Samsung(Korece: 三星 그룹, Samseong Georup) Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee’dir. Samsung çeşitli şirketlerden oluşan bir grup olup, bunlardan en önemlisi, Samsung Elektronik’tir.

  Tarih [değiştir]

  Samsung, 90’lı yıllarda, Kore dışında hızlı bir büyüme göstermiştir. Diğer Asya şirketlerinin aksine, 1997’deki Asya Ekonomik Krizi’ni neredeyse hasarsız atlatmıştır. Sadece Samsung Motor Co.’nun, Renault’a satışını gerçekleştirerek otomotiv işinden çıkması gerekmiştir. Bu dönemde Elektronik ve bileşenlerine yatırım yapılmış, Samsung Elektronik; grubu içerisinde bulunan en etkin şirket haline dönüştürülmüştür. Grubun inşaat şirketi de, bu dönemde, Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri ve Dubai’deki Burj El-Arap Oteli inşaatları ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

  Samsung Elektronik 2004-2005 yıllarında rekor büyüme ve kâr elde edip, dünyanın en değerli markaları sıralamasında 20. sırada yer almaktadır.

  Samsung aynı dönemde çeşitli patent ve diğer davalarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Başta Fujitsu olmak üzere çeşitli şirketler, Samsung’u, patent hakları konusunda dava etmiştir. Ayrıca, Kore’de, çalışanların haklarına saygı gösterilmediği için pek çok kez dava edilmiştir. 30 Kasım 2005’te DRAM fiyatlarını sabitlemek ve bu şekilde 1999-2002 yılları arasında kişisel bilgisayar fiyatlarının yüksek seviyede kalmasını sağlamak amacıyla kartel oluşturmaktan suçlu bulunmuştur. Samsung Electronics Co. Ltd. ve ABD’deki şirketi Samsung Semiconductor Inc. toplam 300 milyon dolar cezaya çarptırılmıştır.

  vikpedi