• Hakkında.
 • birbirinden güzel elektronik kılıçlar – ışın kılıçları- oyuncak


  Piyasada bulunan ve satın alabileceğiniz ışın kılıçlarını “çocuklar için” ve “profesyonel” olarak iki sınıfa ayırmamız mümkün.

  Çocuklar için:

  Bu kılıçlar, Hasbro firmasının ürettiği ve Hasbro-İntertoy firmasının ülkemize getirdiği oyuncak ışın kılıçlarından oluşuyor. Oldukça kaba gözükse de, şu an için gerek çocukların, gerek yetişkinlerin “düello yapma” ihtiyacını profesyonel olanlara dahi kıyasla en iyi karşılayan ürün oldukları su götürmez bir gerçek. Hasbro firmasının ürettiği kılıçların iki farklı modeli bulunuyor.

  Basic serisi kılıçlar, tamamen katlanıp kabzanın içine tam olarak girebilen plasma kısmına sahip ve tokası sayesine kemere takılabiliyor. En sağlam kılıç oldukları da söylenebilir, ancak en büyük dezavantajları plasma kısmının yeterince uzun olmaması, ve kılıcın içinde herhangi bir elektronik aksam bulunmaması.

  Elektronik kılıçlar ise kılıcın içinden ışın ve ses çıkmasını sağlayan elektronik bir aksam barındırıyor. Kılıçların içindeki elektronik aksam farklılık gösterebiliyor, birinde Yoda size komutlar verirken bir diğerindeki sensör sayesinde sesler sizin yaptığınız hareketlere göre çıkıyor. Basic kılıçlara kıyasla daha uzun bir plasma kısmına sahip olan bu kılıcın en büyük dezavantajı plasma kısmının kabza kısmının içine tamamen girmemesi, kılıcın oldukça büyük boyutlara sahip olması ve kılıcın kemere takılamaması.

  Kılıçlar, Anakin’den Yoda’ya, Darth Vader’dan Kont Dooku’ya dek hemen hemen filmlerdeki bütün karakterler doğrultusunda çeşitlilik gösteriyor. Hasbro firması çıkardığı her yeni seriye mutlaka ışın kılıçlarını dahil ediyor ve her seride ışın kılıçları biraz daha geliişiyor. Bu kılıçların ülkemizde, çoğunlukla oyuncakçılarda bulunması mümkün.

  http://www.starwars.hasbro.com | http://www.hasbrointertoy.com.tr

  Diğer bir kılıç üreten firma ise Rubies. Aslen kostüm üreticisi olan Rubies, Hasbro’nun aksine plasma kısmı kabzanın içine tamamen girebilen ve aynı zamanda elektronik aksama sahip olan ışın kılıçları da yaptı, fakat ne yazık ki bu seri ülkemizde satılmıyor. Bu seriyi internetten satın almanız mümkün.

  http://www.rubies.com

  Profesyonel:

  Profesyonel ışın kılıçlarını “replica” olarak da tanımlayabiliriz. Bu kılıçlar, filmde kullanılan kılıcın neredeyse birebir aynısı olup, aynı zamanda çoğunlukla lisanslı bir üründür. Bu konuda da başı çeken iki farklı firma bulunuyor; bunlardan biri Lucasfilm lisanslı Master Replicas firması, bir diğeri ise özgün tasarımlı kılıçlar satan Park Sabers firması.

  Master Replicas, Lucasfilm’in lisansına sahip ve filmde kullanılmış olan kılıçların birebir kopyası olan kılıçları bulabileceğiniz yegane nokta. Darth Maul’un kılıcından Obi-Wan’ın kılıcına kadar pek çok ışın kılıcını burada bulabilirsiniz, ancak bu kılıçların sadece kabza kısmından oluştuğunu ve herhangi bir “ışın aktivasyonu” ya da “elektronik aksam” içermediğini hatırlatalım. Replica’ların en büyük dezavantajları çok yüksek fiyat etiketlerine sahip olmaları, fakat ürünün tamamen koleksiyonculara hitap ettiğini düşünürsek bu oldukça normal.

  Replica’lar haricinde Master Replicas’ın sunduğu bir diğer ürün ise her geçen gün popülerlik kazanmaya başlayan FX Saber serisi. Bu serideki kılıçlar, şu an Star Wars serilerindekine en çok yaklaşabilenler. Yine filmdeki bazı karakterlerin kabzalarına ait olan kılıçların içinde elektronik bir aksam ve sensör bulunuyor, bu sensör olabilecek en gerçekçi şekilde sizin hareketlerinize göre birbirinden farklı onlarca ses çıkarıyor. Kılıcın ucundaki plasma kısmı da, aktif ettiğiniz zaman tıpkı filmdeki gibi ışık ile doluyor, kapatırken de yavaşça ışık azalıyor. Oldukça etkileyici olan bu kılıcın en büyük dezavantajlarından biri ışın kılıcı düellosu yapılmaya uygun olmaması, bir diğeri de plasma kısmının kabza kısmından ayrılamıyor olması. Yine de uygun fiyatı, onu alınabilir bir “oyuncak” yapmaya yetiyor.

  Bunun yanı sıra Master Replicas’da filmdekiyle birebir boyutta olan modeller, silahlar ve aksesuarlar da bulmanız mümkün.

  http://www.masterreplicas.com

  Replica satın alabileceğiniz bir diğer nokta ise Park Sabers. Filmdeki kılıçların aynısını bulamasanız da, Park Sabers’daki tasarımlar oldukça çekici ve bazıları filmdekiler andırıyor. Park Sabers’ın en önemli özelliği, tüm kılıçların tıpkı FX’lerde olduğu gibi bir plasma ampülüne sahip olması. Master Replicas’dan farklı olarak bu plasma kısmını istediğiniz zaman takıp çıkartabiliyorsunuz. Böylece isteğe göre kabza kısmını ayrı olarak sergilemeniz de mümkün. Ayrıca kılıcınızı satın alırken istediğiniz plasma rengini seçmek de size kalmış. Fakat kılıçların içerisinde ses çıkmasını sağlayan herhangi bir elektronik aksam bulunmuyor. Park Sabers’ın en büyük dezavantajı, Master Replicas’a kıyasla oldukça yüksek olan fiyatları.

  http://www.parksabers.com

  Tüm bunların haricinde, ışın kılıcı bulabileceğiniz en büyük kaynaklardan bir diğeri ise eBay.

  http://www.ebay.com