• Hakkında.
 • HD nedir high definition hakkında bilgiler


  HD nedir high definition hakkında bilgiler

  HD yayınlar ve gerekli donanımlar rehberi
  HD: High Definition demektir ve basitçe yüksek çözünürlüklü anlamına gelir. Bu kaliteye geçiş birkaç yıldır sürmektedir ve genel bir tanım olduğu için, 720, 1080 gibi ifadelerle zaman içerisinde netleştirilmiştir. Bunları daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

  Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızda yıllar geçtikçe artan çözünürlük , televizyona oldukça geç yansımıştır. Bunun temel sebebi elbette yüksek çözünürlüklü yayınların gelişme sürecidir . HD medyaları izlemek için uygun bir televizyon ve televizyonu aldıktan sonra da o kalitenin tadını alabilmek için kaliteli HD yayın gerekir.
  HD Ready ile diğer HD logoları

  SD yani Standard Definition tabir edilen eski klasik tüplü TV’ler 720 x 576 piksel çözünürlükte görüntü sunabilirler.

  HD standartlarının en alt seviyesi olan HD Ready, HD devrinin başlarında ortaya çıkmıştır ve 720 piksellik dikey çözünürlük sunar.

  1080 ise 1080 piksek dikey çözünürlük demektir ve 1920’ye 1080 piksel, yüksek çözünürlük sunar.

  Sonlarına gelen i ve p ibareleri de çok önemlidir. P: Progressive, i: Interlaced anlamına gelir. Interlaced daha eski ve bulanıktır. Yani bir HD TV satın alırken Full HD 1080p tercih etmeniz yerinde olacaktır.

  HD yayınların çoğu henüz 1080i kalitesindedir ancak bu değişecektir. Almışken en yüksek çözünürlüğü almanız yerinde olacaktır.
  HD TV 1080p logosuna da rastlamanız mümkündür, bu televizyonun içinde dijital bir görüntü işleyici olduğunu ve ayrı bir dijital kutuya ihtiyaç duymadığını gösterir.

  Ancak HD kanalların ücretli aboneliklerle sunulduğunu düşünürsek ayrı bir dijital alıcıya zaten sahip olacaksınız. Bu logoyu taşıyan TV’ler ile ancak kablo TV kullanırken, ekstra bir HD Set-top Box almaktan kurtulursunuz. Uydu yayınları için ise HD uydu alıcı satın almanız gerekir.

  HD TV’lerin kullanım alanları çeşitlidir. Yüksek çözünürlüklü grafiklerle oyun oynayabilmek için PC, dizüstü ya da oyun konsolu bağlayabilirsiniz. Bir Blu-Ray oynatıcı takarak DVD kalitesinden çok daha üstün görüntü kalitesiyle ev sineması keyfi yaşayabilirsiniz.

  Son olarak da bir uydu alıcı ya da dijital yayın aboneliği ile HD kanalları izleyebilirsiniz.
  Nasıl bağlanır?

  Bir PC, konsol ya da Blu-Ray oynatıcı bağlamak için farklı seçenekler var. Ancak en yaygın olanı, yüksek kalitede görüntü aktarımı sağlayan HDMI kablosudur.

  PC bağlayacaksanız HDMI yerine DVI girişi olan bir TV’yi tercih edebilirsiniz. DVI yüksek kalitede veri aktarımı sağlayan bir standarttır ve zaten masaüstü PC’lerde ekran kartını, yüksek kalitede görüntü için monitöre bağlayan standarttır. DVI -HDMI adaptörlere de arada değinmek gerek, kullanırken gönlünüz rahat olsun çünkü hiç kalite kaybı olmaz; sinyaller uyumludur.

  HDMI 1.3 ile birlikte Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio da desteklenmektedir. Yani ses bağlantısı da sağlanır. Daha önceki HDMI kablolarında sesi almak mümkün değildir, ses çıkışının türüne göre ayrıca bir bağlantı gerekir.

  HDMI alırken de son teknoloji olan HDMI 1.4’e dikkat edebilirsiniz. Bu standart HD’nin ötesinde 3D HDTV’ler için gereklidir. Eski kablolar ile 3D kullanamazsınız ama işin 3D yanı bir başka makalenin konusudur.

  kaynak