• Hakkında.
 • arabayı kim icat etti


  * 1885~ Alman Karl BENZ 14,5 Km hız yapabilen satış amaçlı ilk arabayı üretti.

  Karl Benz

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Karl Benz

  Karl Friedrich Benz (26 Kasım 18444 Nisan 1929 Ladenburg/Almanya) Alman makine mühendisi ve motor tasarımcısı. Benz yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler olan Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878’de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879’da almıştır.

  Benz 1885’te dünyanın satmak amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen’i üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor arka tarafta, yolcuların tam altındaydı. Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji , debriyaj, vites değiştirme sistemi, ve radyatör vardır.

  Karl Benz 1896’da boxer tipi motoru tasarlamış ve gene aynı yıl patentini almıştır. Bu motor hala motorsporlarında temel tasarım prensibi olarak kullanılır.

  Benz ayrıca Daimler-Benz, Mercedes-Benz, ve DaimlerChrysler şirketlerinin atası olan Benz Şirketini de kurmuştur. Ölmeden önce icatlarının sayesinde olan 1920’lerdeki otomobil patlamasını görebilmiştir.

  arabayı kim icat etmiştir
  arabayı kim icat etti
  arabayı kim icat etmiş
  arabayı kim yaptı
  arabayı kim icad etti
  arabayı kim icat etmiş vikipedi
  arabayı kim icat etmiştir?
  arabayı kim yapmıstır
  kim arabayı icat etti
  ilk arabayı kim icad etti
  arabayı kim icat etti vikipedi