• Hakkında.
 • dünyanın ilk elektronik bilgisayarının resimleri


  ENIAC’ın parçaları şu anda Washington’da ki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir…

  işte resimleri

  ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Calculator) Universita’ della Pennsylvania, 1946

  dunyanin-ilk-elektronik-bilgisayari-nerde-ve-resimleri

  http://kdm2.files.wordpress.com/2008/10/univac4_y_mauchly.jpg

  http://kdm2.files.wordpress.com/2008/10/hist-mark1.jpg

  http://kdm2.files.wordpress.com/2008/10/eniac3.jpg

  http://epos.xf.cz/archiv/hardware/eniac.gif

  http://www-ivs.cs.uni-magdeburg.de/bs/lehre/wise0102/progb/vortraege/kmuecke/eniac.jpg


  ENIAC

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  300px Eniac, elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayarı kim yaptı

  magnify clip, elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayarı kim yaptı

  ENIAC bilgisayarı.

  ENIAC, elektrikle çalışan elektronik veri bilgisayar. II. Dünya Savaşı esnasında ABD‘li bilimadamları tarafından inşa edilen ENIAC çıkan bilgisayardı ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ağırlığı 30 tondu.

  Konu başlıkları

  [gizle]

  Tarihçe [değiştir]

  Bu n siparişi, 1941 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşı‘na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi‘ne ait elektrik mühendisliği okulu Moore School of Electrical Engineering‘e verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.

  Bilim adamları John Mauchly Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

  Savaş sonrası [değiştir]

  Savaşın ardından ENIAC ağırlıklı olarak hava tahminlerinde, atom enerjisi hesaplamalarında, kozmik ışın çalışmalarında, termal tetikleme, rastgele sayı bulunmasında, rüzgar tüneli dizaynında diğer bilimsel araştırmalarda kullanıldı. 1951 yılına gelindiğinde ise, endüstriyel amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

  ENIAC’ın parçaları şu anda Washington’da ki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir…

  Teknik bilgiler [değiştir]

  ENIAC toplam 30 ana bölümden oluşuyordu. Toplam ağırlığı 30 ton olup, 167 m² alana sığıyordu. Boyutları yaklaşık 2.4 m x 0.9 m x 30 m idi. 150-200 kW lık elektrik gücüne oldukça güçlü soğutma donanımına ihtiyaç duyuyordu. Bünyesinde 17.468 vakum tüpü, 1500 röle, 7200 kristal diyot, 70.000 rezistans, 10.000 kapasitör yaklaşık 5 milyon el ile yapılmış lehimli bağlantı içeriyordu.

  Hesaplama kapasitesi [değiştir]

  ENIAC bir sayının görüntüsünü ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, çarpabiliyor, bölebiliyor, toplayabiliyor, çıkartabiliyor kare kökleri hesaplayabiliyordu. ENIAC’ın akümülatörleri (ön kayıt bölgeleri) hem toplama hem de hafıza işlevi görüyordu. ENIAC’a veriler bir IBM kart okuyucusu aracılığı ile veriliyordu. İşlenmiş veriler ise yine bir IBM delikli kart makinesi sayesinde alınıyordu bu kartlar yine IBM’in üretmiş olduğu bir delikli kart okuyucu tarafından (muhtemelen IBM 405) deşifre ediliyordu.

  O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için, yaklaşık 20 saatlik çalışma gerekiyordu. ENIAC bu hesaplama süresini 15 saniyeye indirdi. Bir saniyede yapabildiği toplama işlemi akümülatör başına 5.000 adetti (toplam 100.000 adet). Saniyede yapabildiği çarpım işlemi 385, bölme veya karekök alma işlemi ise 38 adetti. Geçici hafızasında sadece 200 sayıyı saklayabiliyordu.

  Programlama [değiştir]

  ENIAC 6 bayan operatör tarafından programlanıyordu. Programla yöntemi ise elle takılıp çıkarılan fişler, kablolar kumanda edilen düğmelerdi.

  ENIAC, tam 8 yıl boyunca (19471955) hizmet verdi. Ancak çalışma masrafları kendisinden sonra geliştirilen çocukları, EDVAC ORDVAC’dan fazla olmaya başlayınca, 2 Ekim 1955 yılında saat 11:45′de elektrik bağlantıları kesildi. Böylece dünyanın bilgisayarı görevini tamamlamış olarak tarihteki yerini aldı