• Hakkında.
 • ilk bilgisayar şirketi


  dünyadaki ilk bilgisayar şirketi

  bu yazıyı aşağıdaki alıntıdan çeviriyorum

  ilk bilgisayar şirketi Electronic Controls Company şirketi,1949 by J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından 1949 yılında kuruldu..aynı yıl ENIACbilgisayarın yapılmasına yardım ettiler.daha sonra ismini EMCC or Eckert-Mauchly Computer Corporation olarak değiştirdi ve UNIVAC adı altında bilgisayar üretti

  kaynak

  The first computer company

  The first computer company was the Electronic Controls Company and was founded in 1949 by J. Presper Eckert and John Mauchly, the same individuals who helped create the ENIAC computer. The company was later renamed to EMCC or Eckert-Mauchly Computer Corporation and released a series of mainframe computers under the UNIVAC name.

  aşağıda bazı bilgisayar şirketlerinin ilk defa ne zaman bilgisayar yaptıklarını görebilirsiniz

  Compaq – March 1983 Compaq released its first computer and the first 100% IBM compatible computer the “Compaq Portable.”
  Digital – In 1960 Digital Equipment Corporation released its first of many PDP computers the “PDP-1.”
  Dell – In 1985 Dell introduced its first computer, the “Turbo PC.”
  Hewlett Packard – In 1966 Hewlett Packard released its first general computer, the “HP-2115.”
  NEC – In 1958 NEC builds its first computer the “NEAC 1101.”
  Toshiba – In 1954 Toshiba introduces its first computer, the “TAC” digital computer.

  en büyük bilgisayar şirketi

  IBM

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  200px IBM logo.svg, en büyük bilgisayar şirketi

  magnify clip, en büyük bilgisayar şirketi

  IBM’in logosu

  IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri), bilgisayar yapımında uzmanlaşmış ABD şirketi.

  Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın bilişim teknolojisi şirketidir. 330.000 çalışanı ile 170 ülkede faaliyet göstermektedir.Faaliyet gösterdiği alanlar arasında ve donanım parçaları üretimi, yazılım, servis, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır.

  Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith’in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi.

  Dünya’da IBM [değiştir]

  ABD’de makinelerinde birinci durumda olup Avrupa‘da, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya‘daki temsilci firmaları aracılığıyla piyasasının %60′ını denetler. IBM’in ABD dışındaki 100′den fazla şubesinin denetimi IBM World Trade Corporation adlı yan kuruluş tarafında yürütülür.

  Türkiye’de IBM [değiştir]

  Türkiye’de de 1938‘den beri faaliyet gösteren IBM şirketi, elektrik yazı makineleri, bilgisayarlar, kart delici makineler, fatura hesap makineleri, ayırıcılar, çizelge makineleri, kopya makineleri vb. iş makineleri üretip pazarlar. IBM Türk olarak faaliyetlerine devam eden firma Türkiyenin ilk ODM ( Olağan Üstü Durum ) merkezini İzmirde kurdu.Geniş çaplı sistem ve bilgi yedeklerinin barındırıldığı merkezin 9 şiddetindeki depreme dayanacak şekilde yapılması sebebiyle deprem dede Ahmet Mete IŞIKARA tarafından da ziyaret edildi..
  Fortune dergisine göre 1981‘de ABD’nin 8., dünyanın 11. şirketi olan IBM’in yıllık satışları toplam 26.213 milyon ABD doları, yıllık geliri ise 3.562 milyon ABD dolarını buluyor