• Hakkında.
 • ilk insansı robot hangisidir? ne zaman yapıldı


  ASIMO

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Expo 2005 sergisinde ASIMO

  ASIMO (Japonca: アシモ Aşimo) Honda Motor tarafından tasarlanmış ve üretilmiş insansı robottur. 130 santimetre yüksekliğinde 54 kilogram ağırlığında olan robot, sırt çantası giymekte olan bir astronot görünümündedir ve iki ayak üstünde saatte 6 kilometreye varan bir hızda yürüyebilme ve koşabilme yetisinde sahiptir. [1] ASIMO, Honda’nın Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından Japonya‘da üretilmiştir. 1986 yılında Honda tarafından başlatılan insansı robot serisinin 11. parçasıdır.

  Resmî olarak, ASIMO adı, İngilizceAdvanced Step in Innovative MObility” tamalamasından türetilmiş bir kısaltmadır. Japoncada 足も biçiminde yazılır ve aşimo biçiminde sesletilir.

  2007 yılı itibarıyla üretilmiş 46 adet ASIMO robotu bulunmaktadır.[2] Her birinin üretimi 1 milyon dolardan daha aza mâl olur[3] ve yıllık 166.000 dolara kiralanabilirler.[4]

  Konu başlıkları

  [gizle]

  Gelişim tarihi [değiştir]

  Deneysel modeller [değiştir]

  ASIMO’ya kıyasla P3 modeli (solda)

  İnsansı prototip modeller [değiştir]

  İlerleme ve teknoloji [değiştir]

  Özellikler [değiştir]

  Orijinal ASIMO

  İlk ASIMO
  (2000)
  gelişmiş ASIMO
  (2004)
  yeni kuşak ASIMO
  (2005)
  Ağırlık 52 kg 54 kg
  Yükseklik 120 cm 130 cm
  En 45 cm 45 cm
  Derinlik 44 cm 37 cm
  Yürüme hızı 1.6 km/s 2.5 km/s 2.7 km/s
  1.6 km/s (1 kg yükle)
  Koşma hızı 3 km/s 6 km/s (düz doğrultuda)
  5 km/s (dönerek)
  Pil Nikel-metal hidrojen pili
  38.4 V / 10 As / 7.7 kg
  4 saatte tümüyle şarj oluyor
  Lityum-iyon pili
  51.8 V / 6 kg
  3 saatte tümüyle şarj oluyor
  Duraksız çalışma süresi 30 dakika 40 dakika ila 1 saat (yürürse)
  Serbestlik derecesi 26 34

  Kaynaklar: [1] [2] [3] [4] [5] 18 Şubat 2007 tarihinde erişildi

  Tanıma ve tanımlama teknolojisi [değiştir]

  2000’li yıllarda Honda, ASIMO’ya insanlar ile daha iyi iletişim kurmasına olanak sağlayacak yeni birtakım özellikler ekledi. Bu özellikler 5 kategori altında sınıflandırılabilir:

  Bir insan ile el ele yürürken ASIMO

  1. Hareketli nesneleri tanıma

  ASIMO, başının üstüne iliştirilen kamera sayesinde yakaladığı görsel bilgiyi kullanır ve mesafeyi koruyarak çoklu nesnelerin hareketlerini saptayabilir. Bu özellikle birlikte, kamerasının yardımıyla hareket eden bir kişi ya da nesneyi takip edebilir; bir kişi ona yaklaştığında elini uzatarak onunla tokalaşabilir.

  2. Jest ve mimikleri tanıma

  ASIMO ayrıca yakınındaki bir elin hareketlerini ve duruşunu yorumlayabilir. Jest ve mimikleri algılar. Bu nedenle ASIMO yalnızca sesli komutlar ile değil insanın doğal hareketleri ile de yönetilebilir. Bu özellik ASIMO’ya ona bir el uzatıldğında bunu tanımlama olanağı verir. Ona gösterilen bir yöne doğru hareket edebilir. Biri ona el salladığında karşılık verebilir.

  3. Çevre tanıma

  ASIMO, çevresindeki nesne ve arazi koşullarını tanımlayabilir ve hem kendi güvenliği hem de çevresindeki insanların güvenliği için uygun bir biçimde hareket eder. Örneğin, merdiven gibi bir tehlike saptadığında durur ve diğer nesne ve kişilere çarpmaktan kaçınır.

  4. Sesleri ayırt edebilme

  ASIMO’nun duyduğu seslerin kaynağını saptayabilmesi için özellikleri geliştirilmiştir. İnsan sesi ile diğer sesler arasındaki ayrımları anlayabilir. Adını duyduğunda karşılık verebilir. Ona doğru konuşan insana dönebilir ve düşme, kırılma gibi ani bir ses duyduğunda sesin geldiği yöne hareket edebilir. Kendisine yöneltilen sorulara kısa sözcüklerle yanıt verebilir ya da baş sallayabilir.

  5. Yüz tanıma

  ASIMO, karşısındaki kişi hareket hâlinde olsa bile, insanların yüzünü tanıyabilme yetisine sahiptir. Yaklaşık 10 değişik yüzü tanıyabilir. Belleğine yüklediği takdirde onları adlarıyla çağırabilir.

  Kaynaklar [değiştir]