• Hakkında.
 • ilk sıvı yakıtlı roket


  ilk sıvı yakıtlı roket

  .

  * 1926~ ABD Robert GODDART ilk sıvı yakıtlı roketi başarıyla fırlattı

  .

  Roket

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  NASA’nın Titan IIIE Roketi

  Roket yüksek enerjili itki oluşturabilen bir motora verilen addır. Sıcak gazların yüksek hızlarda püskürtülmesi sonucunda, roketler ileri yönde hareket kazanırlar. Ayrıca, uzay mekiklerinde de kullanılan motor tipidir. Oksijensiz ortamda çalışabilirler. Bu sayede uzayda kullanılabilirler.

  Roketler yakıtı püskürtme hızı ve yakıtın yanma hızına göre kategorize edilir.Momentum prensibine gore çalışırlar.Roketin asıl üretim amacı atmosfer dışında da çalışabilmesinin istenmesi ve kısa süreli yüksek hız ve güç elde edilmesi.Bu askeri ya da sivil amaçlı olabilir.

  Roket yakıtı bittikten sonra kazandığı hız ile balistik kanunlarına göre roket taşıdığı yükten ayrılarak veya ayrılmadan amacına göre taşınan yükün yoluna devam etmesini sağlar (Bu kısımda silahtan çıkan bir mermiyi buna örnek verebiliriz).

  Roketler içindeki yakıtı yakabilecek yakıcıyı(oksijen vb türleri) türüne göre sıvı veya katı halde bulundurur.Roketler sıvı ve katı yakıtlı olarak ikiye ayrılır.

  Osmanlı ‘Roket’i [değiştir]

  IV. Murat zamanında yaşayan ünlü Türk mühendisi Lagari Hasan Çelebi tarafından yapılmıştır. Lagari Hasan Çelebi, 1633 yılında; IV. Murat’ın kızı Kaya Sultan’ın doğduğu gece, Sarayburnu‘nda düzenlenen şenliklerde ilk uçuş denemesini neticelendirdi.[1] Bu netice ilk insanlı roketin icadı ve ilk roketli uçuş denemesi olarak kabul görmektedir.[2]

  Referanslar [değiştir]

  1. ^ Evliya Çelebi‘nin Seyahatnâme‘si
  2. ^ Winter, Frank H. (1992). “Who First Flew in a Rocket?”, Journal of the British Interplanetary Society 45 (July 1992), p. 275-80