• Hakkında.
 • Johannes KEPLER kimdir ? Johannes KEPLER neyi keşfetti ?


  Johannes KEPLER kimdir ? Johannes KEPLER neyi keşfetti ?

  Johannes Kepler

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Johannes Kepler
  Doğumu
  27 Aralık 1571
  Almanya
  Ölümü
  15 Kasım 1630
  Almanya
  İmzası
  [[Resim:{{{imza}}}|none|180px| ]]

  Johannes Kepler (d. 27 Aralık 1571 – ö. 15 Kasım 1630), Alman gökbilimci, fizikçi ve matematikçi.

  Biyografi [değiştir]

  Kepler 1571 yılında Almanyanın güneyinde bulunan Weil‘da doğdu. Çoçukluğunda çok hasta olmasından dolayı ellerinde ve gözlerinde kalıcı bozukluk olmuşdu. Buna rağmen Tübingen Üniversitesi‘ne girdi ve öğrenim gördü. 1591‘de yüksek lisans derecesi aldı. Graz’da matematik profesörlüğü yaptı. Bu dönemde yazdığı Mysterium cosmographicum (Evrenin Gizleri, 1596) adlı yapıtında açıkladığı gezegen sistemiyle ünlü astronomlar arasına katıldı. 1598‘de Graz’daki protestanların kenti terk etmelerinin istenmesi üzerine Kepler dönemin ünlü astronomu olan ve Prag‘da devlet matematikçisi olarak çalışan Danimarkalı astronom Tycho Brahe‘nin çağrısıyla Prag’a yerleşti. Tycho’nun ölümü üzerine İmparator II. Rudolf tarafından onun yerine atandı. Tycho Brahe’nin derlediği değerli astronomik gözlemlerden yararlanan Kepler, gezegenlerin hareketleriyle ilgili çalışmaları sırasında Mars‘ın yörüngesini incelerken kendi adıyla anılan yasaların ilk ikisini buldu. II. Rudolf’un yerine geçen kardeşi, Kepler’i Yukarı Avusturya devletleri matematikçisi olarak atadı. Linz‘de kaldığı 14 yıl içinde iki kitap yazan Kepler, burada üçüncü yasasını keşfetti.

  1626‘da Avusturya’da Protestanlara karşı başlayan yıldırma ve baskı, Kepler’in önce Ulm, daha sonra Regensburg kentlerinde zor bir hayat sürmesine neden oldu.

  1627‘de Tabulae Rudophinae (Rudolf Cetvelleri) başlığı altında gezegenlerin temel tablolarını yayınladı. Kepler, astroloji gibi mistik olaylara inanmasına karşın astronomi bilimine olan büyük katkılarıyla bu bilimin çehresini değiştirdi.

  1629‘da Silezya‘ya çağrıldı. Orada bir yıl çalıştıktan sonra, 1630 yılında Almanyanın Regensburg kentinde öldü.