• Hakkında.
 • Lui Pastör neyi buldu


  Lui Pastör neyi buldu

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  200px Louis Pasteur, Louis Pasteur kimdir ve resimleri
  Doğumu
  27 Aralık 1822
  Fransa / Dole
  Ölümü
  28 Eylül 1895
  Fransa / Saint-Cloud

  (Lui Pastör) (d. 27 Aralık 1822 Dole, Fransa – ö. 28 Eylül 1895 Saint-Cloud, Fransa) Fransız mikrobiyolog kimyager.

  Fermantasyon üzerine çalıştığı sırada, mikropların kendiliğinden üremesinin söz konusu olmadığını göstermiştir. Bazı içeceklerin uzun süre saklanmasını sağlamak üzere geliştirdiği yöntem “pastörizasyon” olarak bilinir. Şarbon üne kavuştuğu kuduz hastalığı aşısını bulmuştur.

  Konu başlıkları

  [gizle]

  Kişilik

  , kimyager daha sonra bakteriyolog olarak görev yaptığı süre boyunca, tıbbın ilerlemesine büyük katkılarda bulundu. Tıp doktoru olmadığı için, 1800′lü yılların doktorları teorilerine karşı çıktılar. , buna rağmen çalışmalarını sürdürdü. ’ün bakterilerin ya da mikropların gerçekten var olduklarına bunların hastalıklara yol açabileceğine olan inancı tamdı. Kendi bildiği yöntemle yaptığı işe kendine olan inancını sürdürerek araştırmalarına devam etti.

  Londra‘da uluslararası bir tıp kongresinde kongre salonuna girdikten kısa bir süre sonra kürsüye davet edildi. ’ün yüzünde hayal kırıklığına uğramış gibi bir ifade belirdi. , “İngiltere veliaht (kral adayı) Prens’i buraya geliyor olsa gerek” dedi. “Keşke dışarda dursaydık. Gelişini de izleyebilirdik böylece.” Bu içten sözler herkesi çok duygulandırmıştı. Kongre başkanı ’e “Hayır Bay ” dedi. “Gelen sizsiniz. Herkesin takdir ettiği ayakta alkışladığı insan sizsiniz.”demiştir.

  Pastörizasyon yöntemi

  200px Tableau Louis Pasteur, Louis Pasteur kimdir ve resimleri

  ’ün, özellikle mayalanma olayında bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtlaması, kendiliğinden türeme teorisini çürütmesi, şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan “pastörizasyon” adlı konserve yönteminin gelişmesini sağladı.

  Bu yöntemde, sütü 63°C’de otuz dakika süreyle ısıtmak sonra hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra sütü kapalı sterilize edilmiş şişelere koymak gerekiyordu. Buna benzer bir yöntem (UHT) sütü mikroplardan arındırmak için günümüzde de kullanılmaktadır.

  İlk kuduz aşısı

  Joseph Meister adlı bir çocuk kuduz bir ayı tarafından on dört yerinden ısırıldığında, anne babası çocuğu ’e getirdiler. Bu bilim insanı daha önce insan üzerinde hiç denenmemiş olan kuduz aşısını çocuğa uygulamakta tereddüt etti. bunu ancak, kendisine gelen iki doktorun, çocuğun kuduz hastalığından her durumda öleceğini başarılı olursa yöntemin kuduz hastalığına bir çare olabileceğini söylemesinden sonra denemeye karar verdi. Aşının başarılı olması bu öldürücü hastalığın önlenmesi aşıların geliştirilmesi için büyük bir adım oldu.Temmuz ayı 1885 yılında tarafından bu kuduz aşısının keşfedilip uygulanması insanlığın tarihinde ikinci aşı olarak görülmektedir.1887 Yılı Ocak ayında Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye-i Şâhâne’de ilk kuduz aşısı üretildi aynı yıl içinde Kuduz Tedavi Müessesesi kuruldu.

  Dış bağlantılar

  50px Commons logo.svg, Louis Pasteur kimdir ve resimleri
  Wikimedia Commons’da

  Louis Pasteur ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.