• Hakkında.
 • robotu kim icat etti


  robotu kim icat etti

  Leonardo da Vinci ilk insansı robotu dizayn etti ve muhtemelen de imal etti. Robot oturabiliyor, kollarını sallayabiliyor ve esnek boyun yapısı ile başını hareket ettirebiliyordu.

  ilk-robotu-kim-icat-etti1

  ROBOTUN Tarihsel Gelişimi

  M. Ö. 250 Ctesibius of Alexandria hareket edebilen figürlerle organlar ve su saati imal .
  1495 Leonardo da Vinci lk insansı dizayn ve muhtemelen de imal . Robot oturabiliyor, kollarını sallayabiliyor ve esnek boyun yapısı ile başını hareket ettirebiliyordu.
  1738 Jacques de Vaucanson birkaç makina imal ; flüt çalar, fülüt ve davul çalar ve bir ördek. Buradaki ördek kanat çırpabiliyordu ve ötebiliyordu.
  1773 Pierre ve Henry Louis Jaquet Droz, yazabilen makineyi .
  1801 Joseph Jacquard, delikli kartlar ile çalıştırılan bir tekstil makinesini .
  1865 Frank Reade Jr. , Steam Man’ın elektrikli versiyonu Elektrik Adam’ı .
  1942 DeVilbiss Şirketi için programlanabilir boya püskürten makina Willard Pollard ve Harold Roselund tarafından yapıldı. (US Patent No. 2,286,571).
  1960 (AMF Corp. şirketi silindirik robot Versatran’ı pazarladı. Robot Harry Johnson ve Veljko Milenkovic tarafından dizayn edildi.
  1961 UNIMATE kullanımdaki endüstriyel robot oldu. New Jersey’deki General Motors fabrikasında kullanıldı.
  1963 tarih10, ilk robotu kim icat etti Bilgisayar kontrollü yapay robot kolu geliştirildi.Bu kol elverişsiz durumlarda kullanılmak üzere dizayn edilmişti.
  1965 tarih11, ilk robotu kim icat etti Victor Scheinman ve Larry Leifer Orm adını verdikleri hava kontrollü robot kolu geliştirdi. Orm Norveç dilinde sinek anlamına gelmektedir.
  1968 Marvin Minsky dokunaç kolunu yaptı. Bu kol bir insanı kaldırabiliyordu.
  1970 SRI International yapay zekayla kontrol edilen robot olan Shakey’i yaptı.
  1973 Edinburgh Universitesinin Freddy yapıldı. Robotun yapım çalışmaları 1966 senesinde başlamıştı ancak fon yetersizliğinden yarıda kesilmişti.
  1974 Silver Arm  David Silver tarafından imal edildi.
  1975 Victor Schenman Puma’yı (Programmable Universal Manipulation Arm) geliştirdi.
  1979 1967′den beri süren çalışmalar sonucunda “The stanford Cart” (stanfford at arabası), herhangi bir insan yönelndirmesi olmadan sandalyelerle dolu bir odayı geçti. Bir televizyon kamerası arabanın üzerine yerleştirilmişti, kamera farklı açılardan fotoğraflar çekiyor ve çektiklerini bilgisayara yolluyordu. Bilgisayar araba ve yol üzerindeki engeller arasındaki mesafeyi ölçüyordu.
  1982 İlk endüstriyel robot. Bu robotun 6 ekseni ve bir tutucusu vardı. Daha sonra GIL-1 adı verilen bu Zami Aberman adlı bir mühendis dizayn ve imal etmişti.
  1989 Robomatix firması lazer kesim için ama özellikle otomotiv endüstrisi için endürstriyel robot imal ..
  1994
  kaynak