• Hakkında.
 • Blueray disk yazmak ve nasıl yapılır


  Blueray disk yazmak ve nasıl yapılır
  Blu-Ray disk yazmak

  Veri diski yazmak çok kolaydır. Küçük küçük dosyalardan olşan arşivleri, özellikle farklı dosya türlerini birlikte yazmak için bir veri diski oluşturursunuz.Ancak işin ince bir noktası vardır, içiçe klasörler ve aşırı uzun dosya isimleri bazen soruna sebep olur. İşte bu yüzden ister önce düzenleyin, ister sonra kontrol edin ama eksik olmadığına emin olun.İş Blu-Ray disk yazmaya gelinceöncelikle bir Blu-Ray yazıcıya ihtiyacınız olacak. Yazılım konusunda ImgBurn yeteneğini ortaya koyuyor ve Blu-Ray de destekliyor.Write Files/Folders to disc seçeneği ile verileri atarak bir veri diski yazabilirsiniz. Bir Blu-Ray video yazmak için ise BDAV veya BDMV ve CERTIFICATE klasörlerini de kullanmanız gerekiyor.

  Blu-Ray yazmak ve veri sağlamlığı

  ImgBurn’de Blu-Ray film yazmak için az önce bahsettiğimiz klasörleri ekledikten sonra Data Type MODE1/2048 seçerek UDF ve 2.50 değerlerini seçin, ardından Recursive subdirectories kutucuğunu işaretleyin.

  Bu arada bilgi sekmesi altında Calculate diyerek yerin yeterli olduğundan emin olmayı da ihmal etmeyin. Emin olduktan sonra Build tuşuna tıklayın ve sizden istenince bir isim girin. İşte bu kadar!

  Film yazmıyorsanız ve önemli verileri yedekliyorsanız işi iyice garantiye almak isteyebilirsiniz. Sıkıştırılmış verileri PAR koruması ile güvenliğe alabilirsiniz.

  PAR yani parity dosyaları, diskteki boş alanı doldurmak için de çok yararlıdır, yani o alan ziyan olmaz, gönlünüz ferah olur.

  kaynak