• Hakkında.
 • ilk hacker


  ilk hackerlar

  1972 John T. Draper

  \

  ilk hack vakası Cap’n Crunch marka mısır gevrekleri ile dağıtılan hediye düdüğün frekansının telefon şirketinin şehirler arası görüşmelere izin veren sinyali ile aynı olduğunu keşfetmesi sayesinde gerçekleşmiş. Daha sonra “Cap’n Crunch” Draper takma adını alan tarihin ilk hacker‘ı bu yolla uzun süre ücretsiz görüşmeler yapmış.

  1990 Kevin Poulsen

  \

  bir zamanlar “dark dante” takma adıyla anılan eski hacker yeni gazeteci-blogger Kevin Poulsen, Pacific Bell telefon şirletini hack ederek, KIIS-FM adındaki radyo istasyonunun düzenlediği yarışmada, 102. arayan olmayı başararak Porsche 944 S2 kazanmış ve adını tüm ülke çapında duyurmuştu. Ancak hemen sonra yakalanan ve belli bir süre hapis yatan Poulsen, artık güvenlik raporları hazırlayan bir uzman olarak hayatına devam ediyor.


  1990-1994 LOD VE MOD

  4 yıl boyunca “Legion of Doom” ve “Masters of Deciption” adında iki büyük hacker çetesi arasındaki savaşlarla geçmişti. Birbirlerini hackleme olayları dışında, kimin daha iyi olduğunu göstermek amacıyla ülke genelinde yer alan çeşitli telefon firmaları, TRW adlı kredi kartı firması ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nı hackleyerek isimlerini duyurmuşlardı. Birçok ünlünün ve zenginin de kredi kartı bilgilerini açıklamışlardı.

  1995 Kevin Mitnick

  \

  Kimilerine göre Dünyanın en büyük hackerı, belki de en çok tanınanı. Kevin Mitnick FBI’ın en çok arananlar listesine girmeyi başarmış ilk hacker olma ünvanına da sahip. kredi kartı veritabanlarını, telefon ağlarını hack ettikten sonra bilgisayar güvenlik uzmanı T.Shimomura‘nın evindeki bilgisayara sızmaya çalışırken yakalanmıştı. Fujitsu, Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar ağlarına izinsiz girmekten suçlu bulunarak 5 yıl hapis cezası almıştır. “the art of deception” adında bir kitabı bulunmakta. ayrıca zamanında kendisi için “free kevin mitnick” diye bir site de açılmıştı. kendi hayatını anlatan “Freedom Downtime” isimli bir filmde kendisini canlandırdı.

  1996 Timothy LLoyd

  Tarihin en büyük intikam amaçlı hack operasyonuna imza atan, Nasa ve Abd donanmasina bileşenler ureten Omega engineering firmasından kovulduktan sonra firmanın sistemine girip, kendi yazdigi 6 satırlık kodu sisteme eklemiş ve böylece üretim operasyon sistemini çökertmiştir. Verdiği tahmini zararın 10-12 milyon $ arasında olduğu tahmin ediliyordu.


  2000 Mafiaboy

  \

  Amazon, Ebay, CNN, Yahoo, ZD Net başta olmak üzere, büyük siteleri hack ederek saatlerce hizmet dışı kalmalarına neden olan Kanadalı hacker‘ın verdiği zararın yaklaşık 1.7 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

  2002 Gary McKinnon

  \

  ABD savunma ağına girerek 90’ın üstünde sisteme girmeyi başaran McKinnon anavatanında yakalanarak hapse konuldu ve yargılanmasına devam ediliyor. Otizm teşhisi konulduğu söyleniyor. Sistemlere giriş amacının UFO ve benzer kayıtların varlığını ortaya çıkarmak, onlara ulaşmak için yaptığını söylemişti. ABD onu kendi ülkesinde yargılamak istiyor.

  kaynak