• Hakkında.
 • internet hangi yıllarda icat edildi


  kaç

  dünyada da internetin doğum tarihi tartışmalı bir konu. Çağımızın en önemli bilgi erişim iletişim aracı İnternetin, 1969, 1974 1983 olarak üç ayrı doğum tarihi bulunduğu belirtiliyor. 33 yıl önce, 2 Eylül 1969′da iki bilgisayarın birbirine bağlanarak oluşturduğu şebeke bu şebekeye verilen ARPANET, çoğu uzmana göre İnternetin babası olarak kabul ediliyor. Bazı uzmanlara göre ise, 1970′lerin başında, ABD genelinde 10 ayrı sitede, fakat aynı şebekede iletişim kurma imkanı sağlayan ARPANET, 1974 diğer şebekelerle de iletişim imkanı sağlamasıyla gerçek anlamda internetin temelini oluşturdu. Yine bir kısım uzmanlara göre, 1983 oluşturulan standart ile şu anda kullanılan İnternetin temeli atıldı.

  1957′lerden bu güne…

  Tüm bunlara ilave olarak internetin temelleri olan bilgisayarları birbirleriyle konuşturma çalışmalarının 1957 yılına kadar gittiğini hatırlatmamız gerek. Bazı kaynaklara göre ise, internetin temelleri 1962 J.C.R. Licklider’in Amerika’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Massachusetts Institute of Tecnology’de (MIT) tartışmaya açtığı “Galaktik Ağ” kavramına dayanıyor. Licklider 1962 Ekim ayında Amerikan Askeri araştırma projesi olan İleri Savunma Araştırma Projesi’nin (DARPA -Defense Advensed Research Project Agency) bilgisayar araştırma bölümünün başına geçti. MIT’de araştırmacı olarak çalışan Lawrance Roberts ile Thomas Merrill, bilgisayarların ilk kez birbirleri ile ‘konuşmasını’ ise 1965 gerçekleştirdi.
  1966 yılı sonunda Roberts DARPA’da çalışmaya başladı “ARPANET” isimli projesi önerisini yaptı. ARPANET çerçevesinde ilk bağlantı 1969 dört merkezle yapıldı ana bilgisayarlar arası bağlantılar ile internetin ilk şekli ortaya çıktı. ARPANET’i oluşturan ilk dört merkez University of California at Los Angeles (UCLA), Stanford Research Institute (SRI), University of Utah son olarak University of California at Santa Barbara (UCSB) idi.

  İlk e-posta 1971′de gönderildi

  Kısa süre içerisinde birçok merkezdeki bilgisayarlar ARPANET ağına bağlandı. 1971 Ağ Kontrol protokolü (NCP-Network Control Protokol)ismi verilen bir protokol ile çalışmaya başladı. 1972 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen Uluslararsı Bilgisayar İletişim Konferansı (ICCC- International Computer Communications Conference) isimli Konferansta, ARPANET’in NCP ile başarılı bir demontrasyonu gerçekleştirildi. Yine bu yıl içinde elektronik posta (e-mail) ilk defa ARPANET içinde kullanılmaya başladı. Kullanım yüzde 35 Dünyadaki ilk elektronik postayı web sitesinin kurulmasında 20 yıl önce yani 1971′de Ray Tomlinson gönderdi.NCP’DEN daha fazla yeni olanaklar getiren yeni bir protokol, 1 Ocak 1983 tarihinde İletişim Kontrol Protokolu (Transmission Control Protokol/ protokol – TCP/IP) adıyla ARPANET içinde kullanılmaya başladı. TCP/IP bugün varolan ağının ana halkası olarak yerini aldı. İlk servis sağlayıcı 1990′da kuruldu. İnternet’in temeli sayılan ilk web sitesi ise 12 Aralık 1991′de Stanford Üniversitesi’nden ABD’li Paul Kunz yaratıldı. İlk web sitesi üç satırdan oluşuyordu

  kaynak

  AYRICA

  çıkmış

  İnternetin tarihi

  Günümüz hayatının vazgeçilmez parçası olan aslında çok kısa bir geçmişe sahip. Amerika Savunma Bakanlığı bazı Amerikan Üniversiteleri başlatılan bir proje günümüz sanal aleminin temelini oluşturuyor.

  Arpanet adlı bu proje 1970 hayata geçti. Arpanet başta sadece 15 bilgisayarın birbirine bağlı olduğu bir ağdan ibaretti özel kullanıcılara kapalıydı. 70’li yıllar fikrinin hızla geliştiği yıllar oldu. Elektronik posta çıktı İngiltere Kraliçesi’nin 1976 ilk e-mailini göndermesiyle fikri popüler hale gelmeye başladı.
  80’li yıllar teknolojik açıdan önemli adımlara sahne oldu. Alan adlarının ilk olarak kullanılmaya başlandığı 1984 ‘host’ sayısı ancak 1000’di. İnternette patlama yaşandığı dilimi ise hiç kuşkusuz 1990’lar.
  Dünya bildiğimiz anlamıyla internetle yani ‘World Wide Web’ deyimiyle 1991’de tanıştı. Host sayısı her yıl katlanarak artıyordu. 1994’te gelindiğinde internetteki site sayısı 10 bine, host sayısı ise 3 milyona ulaşmıştı girişimciler bu yeni dünyada yepyeni kazanç kapıları olduğunu farketmişti.
  Bankalar alışveriş merkezleri sanal şubelerini açmaya başladı. İlk radyosu yayına başladı. Hükümetler başta olmak üzere pek çok organizasyon web sitesi açtı. Yepyeni bir pazarlama ekonomi anlayışı doğuyordu.
  1994’te internetteki ilk reklam ekranlara düştü. 1995’te Hong Kong’da ilk hacker yakalandı. 1995’te alan adı isimleri paralı oldu. Netscape Microsoft arasında yazılım savaşları başladı.

  TÜRKİYEDE İNTERNET TARİHİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

  kaynak