• Hakkında.
 • Türkiyede internet tarihi


  Türkiyede internet tarihi

  Türkiye için ‘resmi’ doğum günü 12 Nisan!

  İnternet’in Türkiye gelmesi ise 1993′ü buldu. İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak, 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan, Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı ile geldi. 12 Nisan 1993′te de Ankara-Washington arasında kiralık hatla kurulan bağlantı ile Türkiye internetle tanıştı. Bu yüzden 12 Nisan, Türkiye’de internetin doğum günü olarak kabul edildi.
  Aynı yıl ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri ilk Türk web sitelerini yayına verdi. 1994 yılında da kurumlara ve firmalara internet hesapları verilmeye başlandı. Bu arada ilk internet servis sağlayıcı Tr.net de hizmete girdi. 1996′da Türkiye’nin ilk internet altyapısı olan TURNET devreye girdi. 1998′de de Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde İnternet Üst Kurulu oluşturuldu. Daha sonra bu kurul, İnternet Kurulu olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Kurul, 8-21 Nisan tarihleri arasını “İnternet Haftası” ilan etti. Her yıl kutlanan hafta her ne kadar son yıllarda sönük geçiyorsa da, Türkiye’de internetin kamuoyuna ulaşmasında büyük bir işlev yüklendi.
  Sonuç olarak, internetin Türkiye’de doğum günü olarak kutlanan 12 Nisan’ın terkedilmesi mümkün görülmüyor. Çünkü bu tarih Türkiye’nin internetle tanıştığı ilk gün. 4 Ekim ise, internet servis sağlayıcıların yeniden doğduğu, Türk Telekom?a karşı zafer kazandığı bir gün olabilir ancak, Türkiye internetinin doğduğu gün değil!

  DÜNYADA İNTERNET TARİHİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

  kaynak