• Hakkında.
 • 3D artı ve eksileri hakkında bilinmesi gerekenler


  3D artı ve eksileri hakkında bilinmesi gerekenler

  3d TV
  3d TVŞayet masaüstü bilgisayarınızda 3D keyfini yaşamak istiyorsanız fiyatı konusunda pek sıkıntı yaşamayabilirsiniz fakat komple bir ev sinema sistemi istiyorsanız ekonomik durumunuzu baştan aşağı gözden geçirmeniz gerekiyor. Makalemizin önceki sayfalarında sizlere 3D teknolojileri ve cihazlar hakkında bilgi vermiştik. Şimdi ise son soruya yanıt bulma zamanı: 3D için doğru zaman mı? İşte artılar, eksiler ve sonuç.

  • Artı: Etkileyici bir tecrübe: Her ne kadar cihazlar 3D derinlik efektlerini sinemalardaki gibi yansıtamasa da yine de oldukça etkileyici diyebiliriz. Şayet bazı gölge çizgiler gibi hataları pek umursamıyorsanız hacimsel derinlikler sizi mest edebilir.

  • Artı: 3D ile oyun keyfi: Bugünlerde 3D oyunlardaki en iyi derinlik efektlerini Nvidia Shutter gözlüklerini kullanarak görebilirsiniz. Örneğin yarış oyunlarındaki görüntülere hayran kalmanız muhtemel.

  • Eksi: Kötü resim kalitesi: 3D oynatımında imajın parlaklığı neredeyse yarı yarıya düşüyor ve bu da kötü bir görüntü kalitesine yol açıyor. Ayrıca görüntüde ortaya çıkan gölge çizgiler gibi hatalar 3D keyfinizi bozabiliyor.

  • Eksi: Çok az sayıda içerik: Bir 3D uyumlu televizyonunuz olsa bile ilk etapta bunun hiçbir anlamı yok. Çünkü çok az sayıda 3D Blu-ray film bulunuyor ve yayın şirketlerinin 3D TV programlarına geçmesi uzun bir süreç alacak.

  Avatar• Eksi: Yüksek fiyatlar: 3D televizyonların yüksek fiyatları bir yana, 3 boyutlu filmleri oynatabilmek için aynı zamanda bir de 3D destekli bir Blu-ray oynatıcıya ihtiyacınız olacak ve fiyatları gerçekten şu an için el yakıyor. Henüz uyumlu cihazların sayısının az olması ve rekabet ortamı oluşmaması yüzünden size bir servete mal olabilir.

  • Eksi: Gözlük zorunluluğu: Gözlüksüz üç boyut neredeyse mümkün değil ve rahatlamaya ihtiyaç duyulan bir akşamda TV’nin karşısına geçip burnunun üzerinde bir gözlükle bu huzuru bulamayacak kimselerin olması da muhtemel. Ayrıca satın almadan önce Polarize mi yoksa Active Shutter gözlük mü istediğinize karar vermelisiniz. Her ikisinden oluşan bir kombinasyon ise ne yazık ki yok.

  Sonuç: Beklemek daha iyi bir tercih
  3D teknolojisine bugünden sahip olmayı kim istemez. Fakat öncelikle şunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 3D uyumlu TV’ler herhangi bir sınırlama olmaksızın 2D görüntüleri çok iyi kalitede gösterebiliyor fakat 3D konusunda halen biraz zayıflar. Ayrıca TV, Blu-ray oynatıcı ve 3D disklerin sayısı da oldukça az. Üstelik TV yayınlarının 3D teknolojisine geçmesi de uzun bir zaman alacak. Bu nedenle bizim tavsiyemiz en azından gelecek yıla kadar beklemeniz yönünde. Bu sayede gelecek yıla kadar hem cihazların fiyatları ucuzlayacak, doğal olarak daha fazla model ile seçenek sayısı da artacak, hem de piyasadaki 3D filmler çoğalacaktır.

  kaynak