• Hakkında.
 • en büyük bilgisayar şirketi


  * 1951~ ABD IBM şirketi tarafından ilk ticari bilgisayar yaratıldı

  Uluslararası İş Makineleri

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  IBM’in logosu

  IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri), bilgisayar yapımında uzmanlaşmış ABD şirketi.

  Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 330.000 çalışanı ile 170 ülkede faaliyet göstermektedir.Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım parçaları üretimi, yazılım, servis, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır.

  Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith’in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu. Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi.

  Dünya’da IBM [değiştir]

  ABD’de bilgisayar makinelerinde birinci durumda olup Avrupa‘da, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya‘daki temsilci firmaları aracılığıyla bilgisayar piyasasının %60’ını denetler. IBM’in ABD dışındaki 100’den fazla şubesinin denetimi IBM World Trade Corporation adlı yan kuruluş tarafında yürütülür.

  Türkiye’de IBM [değiştir]

  Türkiye’de de 1938‘den beri faaliyet gösteren IBM şirketi, elektrik yazı makineleri, bilgisayarlar, kart delici makineler, fatura hesap makineleri, ayırıcılar, çizelge makineleri, kopya makineleri vb. iş makineleri üretip pazarlar. IBM Türk olarak faaliyetlerine devam eden firma Türkiyenin ilk ODM ( Olağan Üstü Durum ) merkezini İzmirde kurdu.Geniş çaplı sistem ve bilgi yedeklerinin barındırıldığı merkezin 9 şiddetindeki depreme dayanacak şekilde yapılması sebebiyle deprem dede Ahmet Mete IŞIKARA tarafından da ziyaret edildi..
  Fortune dergisine göre 1981‘de ABD’nin en büyük 8., dünyanın 11. şirketi olan IBM’in yıllık satışları toplam 26.213 milyon ABD doları, yıllık geliri ise 3.562 milyon ABD dolarını buluyor.