• Hakkında.
 • Windows 7


  “Microsoft Türkiye” Zamanonline okurları için anlatıyor

  Microsoft’un yeni sürümü Winows 7, 22 Ekim Perşembe günü tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de de lansmanı yapılacak. Bir çok uygulamayı daha da hızlandıracak olan Windows 7 23 Ekim’de satışa sunulacak. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Yardımcısı Mustafa Çağan yeni sürümün özelliklerini ve getireceği yenilikleri anlattı. İşte Çağan’ın ZamanOnline için kaleme aldığı o yazı.

  Sektörümüz en zor dönemi atlattı

  Geçen yılın son çeyreğinden itibaren yaşadığımız küresel durgunluktan çıkışı işaret eden olumlu sinyalleri almaya başladığımızı düşünüyorum. Yılın ilk iki çeyreğinde daralmanın kademe kademe gerilemesi önümüzdeki dönemde iç pazara yönelik olarak bize ümit verirken, dünyada da yatırımların canlanmaya başladığı görülüyor. Bu çerçeveden baktığımızda Microsoft küresel kriz döneminde dahi yatırımlarına devam etti. Yıllık 9,5 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımıyla verimliliğe odaklı teknolojiler geliştirmeye devam etti.

  Hemen her dönemde kurumların maliyetlerini azaltan teknolojilere yatırım yapan Microsoft, yoğun Ar-Ge yatırımlarının bir sonucu olarak yeni ürün duyurularına hazırlanıyor. Bu duyurulardan en önemlisi tabii ki, dünya üzerindeki 1,2 milyar Windows kullanıcısının büyük bir merakla beklediği Windows 7 işletim sisteminin küresel lansmanı olacak.

  Geleceğin işletim sistemi olmayı hak eden yenilikçi özellikleriyle kısa sürede bireylerin ve kurumların çekim alanına giren Windows 7, yapılan araştırmalara göre bilişim sektöründeki olası canlanmanın ilk kıvılcımlarından biri de olabilir.

  Bilişim endüstrisinin önde gelen araştırma kuruluşu IDC’nin yaptığı bir hesaba göre Windows 7 küresel ekonominin canlanmasına yeni istihdam sahaları açarak ve yeni işler yaratarak katkıda bulunacak.

  Windows 7’nin 2010 sonuna kadar kendi çevresinde donanım, yazılım ve hizmet ürünleri sunan 700 bin şirketle yaklaşık 320 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturacağı hesaplanıyor. Ayrıca aynı araştırmaya göre önümüzdeki dönemde küresel bilişim işgücünün yaklaşık % 19’u, yani 7 milyondan fazla insan Windows 7 işletim sistemi bağlantılı işlerde görev alacak. Windows 7’nin duyurulmasıyla birlikte işletim sistemi alanında 300 bin yeni iş pozisyonunun ortaya çıkması bekleniyor.

  Kuşkusuz Windows 7 etrafındaki bu ilgi halesi nedensiz değil. Windows 7’yi, İnternet, PC ve mobil iletişim platformlarının yakınsadığı ve giderek entegre olduğu yeni bir dünyanın habercisi olarak değerlendirebiliriz. Hayatı kolaylaştıran özellikleri ve bilgisayar kullanımına yeni bir yaklaşım getiren teknolojileriyle Windows 7 iye yeni bir dönemin başladığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Internet Explorer 8 web tarayıcımız, Bing arama motorumuz, önümüzdeki günlerde yeni sürümüyle tanışacağımız Windows Mobile işletim sistemimiz, insanların PC, İnternet ve mobil platformlarda entegre ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını, hatta sanal dünyada “yaşamasını” sağlayacak. Eğer bir insan, çalışma, iletişim ve paylaşma gibi birçok etkinliğini yerden ve mekandan bağımsız bir şekilde devam ettirebiliyorsa buna sanırım rahatlıkla “sanal ortamda yaşam” diyebiliriz.

  Önümüzdeki döneme damgasını vuracak yeni teknolojilerimiz Windows 7 ile sınırlı değil. Sanallaştırma gibi yeni teknolojileri destekleyen Windows Server 2008 R2 sürümü ve Microsoft Exchange 2010 gibi kurumsal yazılımlarımız da Microsoft’un yeni dönemde kurumlara çok önemli maliyet ve verimlilik imkanı sağlayacağını gösteriyor.

  w7

  ZAMAN