• Hakkında.
 • 3D bilgisayar laptop lcd ekranlar hakkında bilgi


  3D bilgisayar laptop lcd ekranlar hakkında bilgi

  Tıpkı TV’lerde olduğu gibi 3D keyfini yaşamak için özel gözlükler gerekiyor. Fakat yalnızca gözlük almak da her şeyi 3D formatında görebileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü kullandığınız ekran minimum 120 hertz’i desteklemeli veya özel bir filmle kaplı olmalı. Kısacası yükseltme yapmak da yeterli olmuyor ve bu gereksinimlere uygun cihazlar seçmeniz gerekiyor.

  <adklik>Acer</adklik> 3D

  Dizüstü bilgisayarlarda 3D
  <adklik>Acer</adklik> 3D3D destekli ilk dizüstü bilgisayarlardan biri Acer’ın Aspire 5740DG-434G64MN modeli. Bu modeldeki üç boyut sistemi ekranında bulunan bir film ve uyumlu 3D gözlüklerin kullanıldığı Polarizasyon tekniğiyle çalışıyor. Diğer taraftan 3D modunda çözünürlük de düşürülüyor. Fakat az görüş açısı pratikte daha büyük problemlere neden oluyor. Laptop’un tam karşısına oturmadığınızda gölge imajlar ortaya çıkıyor ve açıyı düzeltmediğinizde 3D efektleri kaybolabiliyor. Özellikle oyunlarda ve filmlerde oldukça rahatsız ederek 3D keyfinizi kaçırabiliyor. Ayrıca dizüstünde Blu-ray oynatıcı bulunmadığı için yeni çıkan popüler filmleri de 3D olarak izleme şansınız pek yok. Tıpkı TV setlerinde olduğu gibi, şimdilik çok az sayıda firma (Acer – Asus) 3D uyumlu dizüstü bilgisayar üretiyor.
  PC 3D

  PC ve LCD ekranlarda 3D
  PC 3DŞayet masaüstü bilgisayarınız varsa 3D’ye geçmeniz ve keyfini çıkarmanız daha kolay. Bunun için bir Nvidia grafik kartına ve Shutter gözlük & alıcıdan oluşan bir sete ihtiyacınız var (Nvidia 3D Vision, yaklaşık 200$ + KDV). Ayrıca 3D sistemlerde imajlar iki ayrı kare halinde üretildiği için monitörünüzün yenileme oranı oldukça yüksek olması gerekiyor. 60 Hz’lik normal bir LCD ekran gözlüklerle saniyede 30 kare üretir. Fakat görüntünün akıcı şekilde oynatılabilmesi için 120 Hz’lik bir monitör kullanmanız gerekir, çünkü yenileme oranı gözlükle birlikte 60 Hz’e düşecektir.

  Bu teknolojiyi destekleyen ilk monitörlerden biri olan Samsung SyncMaster 2233RZ’nin fiyatı şu sıralar 450$ + KDV civarında. Ayrıca ülkemizde Nvidia Vision ve Samsung monitörü set halinde 650$ + KDV civarında bir fiyata satan mağazalar da bulunuyor. Bu kombinasyonla DirectX kullanan birçok güncel oyunu 3D modunda oynayabilirsiniz. Tabiki bir Blu-ray oynatıcınız varsa filmleri de 3D mükemmelliğiyle izlemeniz mümkün.
  kaynak