• Hakkında.
 • 3D projektörler lcd’ler ve blueray cihazları


  3D projektörler lcd’ler ve blueray cihazları

  Dünya kupası şampiyonasının başladığı şu günlerde 3D TV üreticilerin rekabeti reklam piyasasında hayli kızışırken, FIFA da bazı maçları bazı ülkelerde 3D olarak izlemek için toplu etkinlikler gerçekleştireceğini duyurdu. Bu etkinliklerin nerede ve ne zaman gerçekleştirileceği ise şimdilik belirsiz. Normal TV programlarının 3 boyuta geçişi için ise geleceğe dair bir şeyler söylemek mümkün değil. Çünkü herşeyden önce yayınların dağıtım standartlarında büyük değişimler yapılması gerekiyor.

  3D TV

  Televizyonlar: Hem plazma hem LCD
  3D TV3D çağına plazma TV’ler ile mi, yoksa LCD ekranlarla mı geçileceği sorusu artık anlamını yitirdi. Çünkü Panasonic TX-P50VT20E (Plazma) ve Samsung UE46C8790 (LCD – LED) 3D teknolojisini kullanan ilk televizyonlar oldular. Her iki cihaz da “Active Shutter” gözlüklere ihtiyaç duyulan Shutter teknolojisini kullanıyor. Her iki televizyon da 3D karşılaştırma testlerimizde mükemmel bir performans ortaya koyamazken, Avatar’ın sinemadaki efektelerini bekleyenler için hayal kırıklığı olması muhtemel. Ayrıca gölge çizgiler ve çift anahatlar gibi resim hataları ev sineması keyfinizi bozabilir. Bunların dışında 3D render aşamasında her iki televizyonda da kontrast ve parlaklık düşüyor. Fakat 2D oynatımı konusunda her ikisi de diğer TV’lerden çok daha kaliteli. Örneğin Samsung UE46C8790, şu an için en iyi televizyonlar listelerinde birinci sırada bulunuyor. Ayrıca Samsung modeli 2D görüntüleri dahili işlemcisi sayesinde oldukça kaliteli şekilde 3D görüntülere çevirebiliyor. Üstelik sinyal kaynağının nereden geldiği de önemli değil. Yalnızca görüntüdeki derinliğin biraz düz bir hal alması televizyonun tek kusuru denebilir. Panasonic’te ise böyle bir dönüştürme özelliği bulunmuyor.

  3D Blu-ray

  3D Blu-ray oynatıcılar: Oyun konsolu veya Firmware güncellemesi
  3D Blu-rayBir 3D TV ile birlikte aynı zamanda bir 3D uyumlu Blu-ray oynatıcıya da sahip olmanız gerekiyor. Diğer türlü yalnızca 2D filmler seyretmeniz mümkün. Philips (BDP7500S2), Samsung (BD-C6900) ve Panasonic (BDT300) olmak üzere üç büyük firma da bu özel oynatıcıları bir süredir üretiyor. Hepsi de birçok ek özelliğe ve kolay bir kullanıma sahipler. Şayet 3D filmleriniz yoksa 2D filmleri de gayet kaliteli şekilde izleyebilirsiniz. Fiyatları ise 300 ila 600 dolar arasında değişiyor ve normal oynatıcılara göre oldukça pahalılar. Şayet 2D Blu-ray oynatıcınız varsa belki de bir şansınız daha olabilir. Çünkü birçok üretici bugünlerde yeni bir Firmware güncellemesi ile ek donanıma ihtiyaç duymadan 2D oynatıcıları 3D oynatabilir hale getirmeye çalışıyor. Yalnız bu sistemin işe yarayıp yaramayacağı ise şimdilik belirsiz.

  Sıradışı bir Blu-ray alternatifi ise PlayStation 3. PlayStation 3’ün şu an beta sürümünde olan yeni Firmware güncellemesi 3D desteğini de beraberinde getiriyor. Böylece oyunlar ve Blu-Ray filmler konsolla birlikte uyumlu 3D televizyonlarda izlenebilecek. Bu güncelleme henüz kararlı bir sürüm değil ve Sony yetkilileri tarafından çok yakında final sürümünün hazır olacağı açıklandı.

  3D projeksiyon

  Projeksiyon cihazı: Büyük ekranda sinema hissi
  3D projeksiyon3D konusunda gelecek trend yalnızca TV’lerden oluşmuyor. Yalnızca bir projeksiyon cihazı ile 3 boyutlu görüntüler izlemek de mümkün. Örneğin Acer H5360, uygun bir Shutter gözlükle 3D imajları mükemmel bir şekilde gösteriyor. Cihazın çözünürlüğü 1.280 x 760 Piksel olmakla beraber, parlaklığı ise 1700 ansi lümen civarında. İçerikler 120 hertz’de gösterilirken, 3D resimler ise iki kez 60 hertz’de sunuluyor. Acer H5360’ın yurtdışı satış fiyatı 600 Euro ve gözlükler ayrı olarak satın alınıyor. Geniş görüntü alanı sayesinde oturma odanıza TV’lerden daha çok sinema hissi verecektir fakat sinemayla aynı kalitede olması tabiî ki mümkün değil. Ayrıca projeksiyon cihazının yanında bir de 3D uyumlu Blu-ray oynatıcıya sahip olmanız gerekiyor.

  kaynak