• Hakkında.
 • Ugobe Pleo – Oyuncak robot dinazor


  Ugobe Pleo- Gören, duyan ve öğrenen robot oyuncak

  ugobe-pleo-goren-duyan-ve-ogrenen-robot-oyuncak

  Resimde gördüğünüz tatlı dinazor yavrusu, yeni evcil hayvanınız olmak için geliyor.

  Geçtiğimiz günlerde SONY’nin AIBO ve QRIO üretimine son verdiğini duyurması üzerine üzülen robotseverler UGOBE firmasının merakla beklenen ve gerçek yaşam formuna en yakın robot olarak lanse edilen gizli projesi ile heyecanlanmışlardı. UGOBE son teknolojik yeniliklerin sergilendiği DEMO 2006 tanıtımında yeni robotun üzerindeki sır perdesini kaldırdı ve gerçekçi yaşam formunda üretilen ilk robot PLEO’yu tanıttı.

  PLEO gerçek bir dinazor yavrusunun özelliklerine sadık kalınarak bire bir ölçekte üretilmiş. Teknolojik yapısı 16 Bit CPU ve 8 Bit muhtelif entegrelerin kontrol ettiği 14 Servo Motor ve 40′ın üzerinde sensör ile donatılmış. Yumuşak Polimer Derisinin altına yerleştirilen sensörler ile yüksek duyarlılığa sahip olan PLEO oldukça gerçekçi hareket kabiliyetine ve yüksek yapay zeka seviyesine sahip.

  pleo_d.jpgÜretici UGOBE’nin açıklamalarına göre PLEO bir robottan çok gerçekten canlı bir yaratığı andırıyor. Çevre ile etkileşimi sayesinde eşyaların ve canlıların konum ve hareketlerine göre tepkiler veriyor. Ayrıca Sevimli PLEO’nun yorulma, uyuma gibi gerçekçi davranışları bulunuyor.

  regeneration_bed.jpgNickel Hydrid teknolojisi ile üretilmiş pillere sahip olan PLEO pilleri tam şarjlı durumdayken 3-4 saat hareket kabiliyetine sahip. Pilleri azalan PLEO yorularak dinlenmek (pillerini şarj etmek) üzere Regeneration Bed adı verilen yuvasına gidiyor.

  PLEO’nun belkide robot meraklılarını en çok sevinidirecek yönü fiyatı. Sahip olduğu yüksek teknolojiye rağmen fiyatının 200 $ olacağı açıklanan PLEO, sanırız satışı sunulduğu andan itibaren pek çok evin yeni evcil hayvanı (robotu mu demeliydik acaba?) olacak.

  pleo.jpg
  UGOBE Web Sitesi
  PLEO WEB Sitesi